Burundská armáda tvrdí, že pokus o převrat byl zmařen

BUJUMBURA | Situace v africkém státě Burundi je stále nepřehledná. Místo, kde se nachází údajně sesazen prezident Pierre Nkurunziza, není známo, informovala agentura AP. Prime Niyongabo dnes prohlásil, že pokus části armádních a policejních důstojníků o vojenský převrat skončil neúspěchem. Tábor pučistů však jeho prohlášení okamžitě dementoval. Informuje Tisková agentura Slovenské republiky na webu Teraz.sk.

Policie v Burundi

Policie v Burundi

„Pokus o státní převrat, který vedl generálmajor Godefroid Niyombare, byl zmařen,“ prohlásil Niyongabo ve vysílání státního rozhlasu a vyzval pučistů, aby se vzdali.Mluvčí vzbouřenců, policejních komisař Venona Ndabaneze, odmítl Niyongabovo prohlášení, přičemž uvedl, že Niyombareho lidé kontrolují letiště v hlavním městě Bujumbura.

Ve středu večer na něm mělo přistát letadlo, kterým se do vlasti z jednání z Tanzanie vracel prezident Nkurunziza. Vzbouřenci mu však nedovolili přistát. Nkurunziza se v Tanzanii měl zúčastnit na regionálním summitu, který byl věnován právě krizi v jeho zemi.

Burundi se totiž již druhý týden zmítá ve vážné krizi, kterou vyvolalo Nkurunzizovo oznámení, že se bude ucházet o funkci hlavy státu v třetím funkčním období. V zemi se konaly demonstrace, jejichž účastníci tvrdí, že Nkurunziza porušil ústavu.

Reklama: