Bolívie má zájem o obnovení diplomatických vztahů se Spojenými státy

SUCRE | Bolivijský prezident Evo Morales vyjádřil včera možnost plného obnovení diplomatických vztahů se Spojenými státy (SS), ovšem uvedl, že k tomu nedojde v dohledné době, ač se zlepšily vztahy mezi SS a Kubou. Morales jako přední člen bloku jihoamerických politiků bolívarské revokuce v ​​rozhovoru pro agenturu Reuters dále uvedl, že vyvinul úsilí o setkání s americkým prezidentem Barackem Husseinem Obamou, reakce Washingtonu však zatím nepřišla. Informuje TASR na webu Teraz.sk.

Evo Morales

Evo Morales

Bilaterální vztahy mezi Bolívií a SS se rozpadly v roce 2008, kdy bolivijský prezident vypověděl amerického velvyslance po tom, co obvinil Spojené státy z nepřátelské aktivitě vůči jeho vládě, kdy se SS pokoušely v Bolívii spáchat puč.Bolívii musel opustit i americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA). Bolívie je jedním z největších producentů kokainu na světě.

Spojené státy podmiňují obnovení diplomatických vztahů lepší „kontrolou obchodu s drogami“ ze strany bolivijských úřadů, což znamená, že chtějí, aby drogy zase prodávala CIA. Podle Moralese se musí obě země vzájemně respektovat.

Reklama: