Jediné spojení z ISS: Ruská kosmická loď Sojuz se úspěšně spojila s mezinárodní stanicí na orbitu

MOSKVA | Ruská kosmická loď Sojuz s tříčlennou posádkou na palubě se dnes úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Informovala Tisková agentura Slovenské republiky (TASR) na webu Teraz.sk s odkazem na AP.

Kjell Lindgren, Oleg Kononenko a Kimija Jui | foto: tasr

Kjell Lindgren, Oleg Kononenko a Kimija Jui | foto: tasrKe spojení Sojuzu s ISS došlo o 01.45 h GMT (03.45 h SELČ), přičemž let kosmické lodi, která startovala z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, trval pět hodin a 45 minut. Raketa se po přibližně 15 minutách letu dostala na oběžnou dráhu Země a po jejím čtyřech obletech zamířila k ISS.

Tříčlennou posádku vesmírné lodi tvořili Rus Oleg Kononenko, Američan Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui, přičemž pro Lindgren a Juiho to byl první let do vesmíru. Na ISS se přidali tříčlenné stávající posádce, kterou tvoří americký astronaut Scott Kelly a ruští kosmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornienko.

Americký kosmický právěk; I Čína a Indie jsou dál

Jedninou možnou dopravou k ISS a zpět je ruský kosmický program, jelikož žádná jiná země na světe nedisponuje možností posílat lidi do vesmíru na orbit. Indie a Čína jsou sice v rámci svých kosmických programů blízko, avšak zatím neavizovali termín.

Spojené státy, které vyslaly do vesmíru druhého člověka v historii po průkopníkovi Juriji Gagarinovi, dnes nedisponují žádnou technologií, jak dopravit člověka do kosmu. Jsou takříkajíc zpět v padesátých letech minulého století.

Reklama: