Ekvádor ochromila celodenní generální stávka

QUITO | Celodenní generální stávka široké koalice odborářů, ekologů, představitelů opozice a organizací sdružujících domorodé obyvatelstvo ve čtvrtek prakticky ochromila hlavní město Ekvádoru i provinční metropole. Informuje TASR na webu Teraz.sk.

Rafael Correa | foto: en.mercopress.com

Rafael Correa | foto: en.mercopress.com


Generální stávka je namířen proti reformě ústavy, která umožní levicovému prezidentovi Rafaelu Correovi neomezené funkční období, jakož i proti zavedení daně dědické a dalším opatřením vlády. Mluvčí vládnoucí koalice Alianza País ve čtvrtek řekl, že reformou ústavy se bude parlament zabývat ještě letos.

Po desetidenním pochodu dlouhém více než 700 kilometrů dorazili ve středu do Quita členové Konfederace domorodých národů (Cona), aby se připojili ke stávce. Před sídlo vlády v Quitu svolala demonstraci provládní odborová centrála CUT. Policie se postavením zábran připravila na oddělení obou táborů.
Correa, jehož třetí funkční období končí v roce 2017, označil první generální stávku během svého dosavadního osmiletého vládnutí za destabilizující manévr a obvinil z jeho organizování krajní pravici. „Tyto věci musí odmítnout ne bezpečnostní síly, ale sami občané, “ řekl Correa o barikádách. „Malá skupina se nám snaží vnutit svou politiku,“ dodal.