Premiér Srí Lanky se prohlásil za vítěze předčasných voleb

KOLOMBO | Pokus bývalého srílanského prezidenta Mahinda Radžapakse o návrat do tamní politiky v pondělních předčasných parlamentních volbách neuspěl. Informují HlavnéSprávy.sk.

Ranil Wickremesinghe

Ranil Wickremesinghe


Neúplné výsledky voleb ukázaly, že Sjednocená národní strana (UNP) v čele s úřadujícím premiérem Ranilem Wickremesinghem pravděpodobně nezískala absolutní většinu hlasů, ale má dostatečnou podporu na vytvoření stabilní vlády.

Premiér Ranil Wickremesinghe ve včerejším prohlášení uvedl: „Většina lidí hlasovala pro dobré vládnutí, pro naši vládu a politiku konsensu.“

„Budeme společně budovat civilizovanou společnost, konsensuální vládu a vytvářet novou zemi,“ citovala ho agentura Reuters. „Vděčně děkuji všem stranám i jednotlivcům, kteří pracovali neúnavně během volebního období, aby zajistily vítězství pro lidi,“ dodal podle agentury AP.

Pokud se tento výsledek voleb potvrdí, bude to triumf pro prezidenta Maithrípálu Sirisénu, který v lednových prezidentských volbách neočekávaně porazil svého bývalého spojence Radžapakse a zavázal se uspořádat předčasné parlamentní volby, aby si zajistil silnější mandát pro plánované reformy.