Sítě na severovýchodě Austrálie mají mít za příčinu úhyn okolo šesti set žraloků

CANBERRA | Ochranné sítě a háky umístěné u pobřeží severovýchodního australského státu Queensland v průběhu jednoho roku mají mít za následek úhyn 621 žraloků, uvádí se v dnešní zprávě australského Programu na ochranu před žraloky (SCP), kterou cituje agentura DPA.

žralok

žralok


 

Jak dále uvádí Tisková agentura Slovenské republiky (TASR) na svém zpravodajském webu Teraz.sk, tak organizace SCP funguje již 53 let a zabývá se ochranou 82 pláži v Quenslandu. O snížení počtu žraloků jí ale nejde.

„Cílem programu není snížení populace žraloků. Navržen byl výhradně k tomu, aby zachycoval žraloky v blízkosti oblíbených pláží,“ uvedl Queenslandský ministr rybolovu Bill Byrne, jehož cituje internetový deník Brisbane Times.

Žraloci v uvedeném počtu uhynuli v období mezi červencem 2014 a červnem 2015. Ochrana před nimi byla zároveň účinná, neboť v tomto období v Queenslandu v důsledku žraločího útoku nikdo nezemřel.

Program SCP si však navzdory tomu vysloužil jistou kritiku veřejnosti, že kromě žraloků se jeho oběťmi stali i ostatní mořští živočichové: Velryby, delfíni či želvy. Byrne v souvislosti s tím prohlásil, že ačkoli se v průběhu posledních 20 let chytilo do sítí 52 velryb, tak 48 z nich se podařilo vrátit živé do moře.

Reklama: