Finsko obvinilo Spojené státy z narušení svého vzdušného prostoru

HELSINKY | Dvě vojenské dopravní letadla Boeing C 17 vzdušných sil Spojených států (SS) se dostaly do finského vzdušného prostoru, a porušily tak státní hranice. V neděli o tom informovalo ministerstvo obrany Finska. Americká strana zatím tento incident nekomentuje.

Boeing C-17 | foto: en.wikipedia.org

Boeing C-17 | foto: en.wikipedia.org


Jak dále informuje redaktor slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk Eugen Rusnák, tak Ministerstvo obrany Finska uvedlo, že tuto informaci obdrželo od finské pohraniční služby.

Oznámili: „Dva americké vojenské dopravní letouny vnikly do leteckého prostoru Finska jižně od Alandských ostrovů.“ Podle informací finských pohraničníků, americká letadla přiletěla z východu a ve finském vzdušném prostoru se zdržela více než 15 minut.Američané mlčí, nic nekomentují

Finové začali vyšetřovat tento incident a obrátili se na původce nedorozumění. Americká strana se zatím k incidentu nevyjádřila a nevysvětlila, jak se americké vojenské letadla dostala do finského vzdušného prostoru a co tam vlastně Američané pohledávali.

Finské média v této souvislosti připomínají, že když se k finským hranicím jen přiblížilo nějaké ruské letadlo, domácí letectvo dosud vždy mělo pohotovost. Tentokrát se dvě americké vojenské letadla bez problémů vloupala do Finska a klidně letěla v jeho vzdušném prostoru – jako doma …