Něco se chystá: Po 226 letech budou zase existovat Vlastenecké Noviny

Nastal čas, kdy se naše redakce rozhodla expandovat. Ne že by naše internetové vydavatelství Alfa libera mělo málo titulů. Těch máme podle mne dostatek. Jen se nám zdálo, že to mu něco chybí. Něco tradičního. Něco co zhynulo a něco co by mohlo zpět obživnout. V roce 1789 (1. července) začal Václav Matěj Kramerius vydávat Pražské poštovské noviny, což byly jedny z prvních novin, které byly v českém jazyce. V roce 1791 byl titul přejmenován na  Krameriovy c.k. vlastenecké noviny. A na tuto tradici chceme navázat novým projektem Vlastenecké Noviny ( taky VlasteneckeNoviny.cz nebo VN).

Radek Velička -  šéfredaktor Vlasteneckých Novin

Radek Velička – šéfredaktor Vlasteneckých Novin

Osud prvních českých novin byl ovlivněn tehdejší dobou. Přicházela tvrdá cenzura a špatná hospodářská situace. Úpadek Krameriusovýh c.k. vlasteneckých Novin v roce 1795 byl ovšem především tvrdou cenzurou, ale vydavatel se nevzdal a jeho noviny vycházely až do roku 1808, kdy Václav Matěj zemřel a titul Vlasteneckých novin zanikl.

Server VlasteneckeNoviny.cz je ve stádiu testovacího provozu. Beta provoz bude zahájen 1. 6. 2015 a v plném provozu bude v den výročí, tedy 1. 7. 2015

Situace je dnes obdobná. Jen žalář národů má jiné jméno. Dnes to není Císařství a Království Rakouska a Uherska, ale dnešním novodobým žalářem národů je Evropská unie. Ta je daleko perverznější a obludnější ve své totalitě a omezování lidských svobod.

Cenzury se nebojíme

Cenzura dnes vystrkuje také růžky. Volá se po utlumení jiných názorů než oficiálních, píší se seznamy a z kritiků se dělají agenti a blázni. Zákaz činnosti, jako skřet čeká někde za rohem. Pak začnou vypínat i servery.

Jako šéfredaktor a prezident vydavatele doufám, že nás čeká lepší budoucnost. Doufám, že po více jak 200 letech obnovené Vlastenecké Noviny budou pro Vás přínosem a nejen pro naší vlast, ale pro všechny po celé Evropě. Jelikož Evropa v rámci globálního světa je malá malebná zahrádka, kde ostatní vlasti jsou záhony, kde roste vždy něco jiného, ale milého. Nenechme si to vzít.

Každá vlast končí tam, kde začíná vlast někoho jiného. Evropa by měla být koncertem vlastí, národů a porozumění. „Když jsi v Římě, tak se chovej jako Říman. Když jsi ve Francii, tak se chovej jako Francouz,“ tak zní motto francouzské gaullistické političky a předsedkyně Národní fronty Marine Le Pen. A na to pamatujme, stejné hranice jako vlast má i naše svoboda.

Reklama: