Umírněným muslimem je asi ten, kdo momentálně nikomu neřeže hlavu ani neodpaluje bombu

Konečně máme jasné kritérium odlišující tzv. umírněný islám od islámu agresivního. Za umírněného muslima je možné označit toho, kdo: a) připouští svobodnou kritiku Mohameda, b) odmítá sňatkový apartheid, tedy připouští, aby se muslimka vdala za nemuslima.

Petr Hampl | Foto: Hans Štembera - parlamentnilisty.cz

Petr Hampl | Foto: Hans Štembera – parlamentnilisty.cz

Zaznělo to na dnešní ideové konferenci Islám v ČR nechceme. Je zajímavé, že sluníčkoví kolaboranti mají sice plnou pusu práv umírněných muslimů, ale ještě nikdy nedokázali říct, koho za umírněného muslima považují. Skoro se zdá, že v jejich očích je umírněným muslimem ten, kdo momentálně nikomu neřeže hlavu ani neodpaluje bombu. Do kategorie „umírněný“ se tak vejdou i lidé, kteří schvalují vraždy a napomáhají jim.

Mimochodem, po delší době poprvé jsem byl poprvé zúčastněn takové diskuze o politických ideologiích, kde se proti sobě staví různá stanoviska, formulují se argumenty, zvažují pro a proti, férově posuzují fakta a otevírají se nesnadná témata. Prostě diskuze jako společné hledání pravdy. Bylo to hodně osvěžující. Jsem už totiž skoro zvyklý, že stranická diskuze spočívá v opakování naučených frází a šikanování těch, kdo jsou podezřelí, že se dogmat nedrží dost úzkostlivě.

Více odborných a společenských textů na petrhampl.com

Reklama: