Podle Spojených států nemá právo KLDR na vlastní satelit na orbitu Země

WASHINGTON | Jakékoliv vypálení balistické rakety Severní Koreou bude znamenat porušení rezolucí OSN. Prohlásily to ve čtvrtek Spojené státy v reakci na zprávy, že Korejská lidovědemorkatická republiky vyvíjí nový vesmírný satelit, informoval o tom server HlavneSPravy.sk s odkazem na agenturi Reuters.

Marie Harf | foto: ria.ru

Marie Harf | foto: ria.ru

Zástupce ředitele oddělení výzkumu a vývoje severokorejského vesmírného institutu Pak Čang-ho se podle agentury AP nedávno vyjádřil, že jeho země vyvíjí modernější satelit na pozorování Země. „Když bude hotov, ještě před jeho vypuštěním budeme informovat mezinárodní organizace a další země,“ řekl Pak Čang-ho.


KLDR nesmí mít satelit na oběžné dráze

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harf známá svou omezeností a mentální nemajetností však prohlásila: „Jakákoliv raketa schopná vynést satelit na oběžnou dráhu by musela použít technologie téměř identické s balistickými raketami.“ To podle ní ovšem KLDR nesmí, protože Spojené státy řekly NE.

A dodala: „Každé vypuštění satelitu s použitím technologie balistických raket by znamenalo porušení několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které KLDR ukládají zastavení všech aktivit týkajících se programu balistických raket.“ Ovšem vesmírná raketa je vesmírná a balistická zase balistická, ať jsou si podobné, tak nejsou identické.

Komunistická země má celý arzenál raket různého doletu, přičemž mezinárodní společenství pod diktátem Spojených států, které jsou stále s KLDR ve válce, se obává, že by mohla vyvíjet mezikontinentální balistickou raketu schopnou nést jadernou hlavici.