Srbský prezident Nikolič zrušil návštěvu Bosny a Hercegoviny

BĚLEHRAD | Na dnešek plánovaná návštěva srbského prezidenta Tomislava Nikoliče v bosenském Sarajevu se neuskuteční. K jejímu zrušení došlo kvůli nesrovnalostem kolem zadržení někdejšího bosensko-muslimského generála Nasera Orići (48) ve Švýcarsku na základě srbského zatykače. Informuje server HlavneSpravy.sk.

Naser Orić - válečný zločinec

Naser Orić – válečný zločinec

Oficiální zdroje v Bosně a Hercegovině potvrdily, že Sarajevo požádalo v dané souvislosti o odklad návštěvy. Srbské zdroje uvedly, že plánovanou návštěvu odložili, a to bez udání důvodu. Informace přinesly tiskové agentury APA a Tanjug.

Muslimský vrah Srbů zatčen; Psi se v Bosně a Hercegovině (BaH) bouří

Muslimský poradce bosenského prezidia Bakir Izetbegovič požádal dnes podle stejného zdroje o odklad návštěvy a zdůvodnil to zmiňovaným Orićovým zadržením, které v kruhu bosenských muslimů vyvolalo pobouření.Současně kritizoval, že srbská justice požádala v pátek Švýcarsko o Orićovo vydání. Izetbegovič, podobně jako již dříve bosenský premiér Denis Zvizdič, poukázal v této souvislosti na bosensko-srbskou dohodu na úrovni státních zastupitelství, podle níž se trestní stíhání občanů těchto zemí pro válečné zločiny má konat v zemi, ve které mělo dojít k jejich spáchání, v daném případě tedy v Bosně a Hercegovině, a nikoli v Srbsku.

Aby jej nemuseli trestat, jelikož v BaH je jasně dominant nadvláda protisrbské kliky. Zmíněná dohoda však byla podepsána pod nátlakem a v rámci mezinárodního práva je absurdní.

Ať raději zůstane Srb doma

Vzhledem ke vzniklé situaci se Izetbegovič domnívá: „Návštěva srbského prezidenta v Bosně a Hercegovině by momentálně neprospěla cílům, kvůli kterým byla naplánována.“

Navrhl proto, aby se Nikoličova návštěva odložila až na dobu po ukončení procesu Orićova vydání ze Švýcarska, respektive jeho návratu do Bosny a Hercegoviny.

Diplomatická roztržka okolo pravomocně uznaného válečného zločince; Podvodem osvobozeného

Naser Orić byl uznán v roce 2006 Mezinárodní trestní tribunál OSN pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vinným z válečných zločinů a byl za to odsouzen k 18 rokům.

Avšak ICTY nebyl založen na trestání muslimů z Balkánu, ale jako účelový tribunál na tresty pro Srby, tak jej o dva roky osvobodili, že se údajně nic neprokázalo. Proto jsou v BaH pobouřeni, že by muslimský vrah mohl být odsouzen za jeho válečné zločiny.