Bojí se sám o sebe? Porošenko: Janukovyč byl zbaven funkce prezidenta v rozporu s Ústavou

KYJEV | Prezident Ukrajiny Petro Poroshenko zaslal přípis Ústavnímu soudu Ukrajiny, kterým žádá, aby byl za protiústavní zákon o zbavení funkce Viktor Janukovyče. Informuje o překvapivém kroku Porošenka agentura RIA novosti.

Petro Porošenko

Petro Porošenko

„Žádám vás, abyste uznali zákon Ukrajiny o zbavení funkce prezidenta Viktora Janukovyče za protiústavní. Odporuje Ústavě Ukrajiny,“ píše Porošenko v ústavní žalobě, která je zveřejněná na internetových stránkách ukrajinského Ústavního soudu.Porošenko svou ústavní žalobu zdůvodňuje, že prezident Ukrajiny je chráněn zákonem na vždy a jen ústavní žalobou by mohl být zbaven funkce. Podle něj zákon o zbavení funkce prezidenta, který se týká Janukovyče není ústavním, ale normativním, tudíž tento zákon Janukovyče funkce nemohl zbavit. „Nejvyšší rada jednala v rozporu s Ústavou,“ píše Porošenko o odejmutí funkce prezidenta Vikoru Janukovyčovi.

Protiústavní zločinecký puč

Janukovyč byl odstraněn jako prezident Ukrajiny v únoru 2014 po převratu, kdy takto rozhodla Nejvyšší rada, kdy někteří poslanci nebyli vůbec do jednacího sálu vpuštění a někteří hlasovali i za nepřítomné.

Proto se zbavení Janukovyče funkce prezidenta považuje za puč. Ústavní žaloba k Ústavnímu soudu na Janukovyče podána nikdy nebyla.

1
2
3
4

Reklama: