The Guardian: USA si vytvoří nepřítele i z modrého nebe

WASHINGOTN | Ashton Carter během své evropské návštěvy potvrdil záměr USA umístit těžké zbraně a vojáky do členských států NATO ve střední a východní Evropě a v Pobaltí. Informují PrvniZpravy.cz s odkazem na The Guardian.

Jonathan Steele

Jonathan Steele

Podle Cartera Washington musí zabránit pokusům Moskvy na obnovení sféry vlivu jako za časů Sovětského Svazu. Publicista The Guardianu Jonathan Steele se je ale přesvědčen, že Washington dokáže vytvořit nepřítele i z modrého nebe, píše server PrvniZpravy.cz.„Uplatňujeme silný, ale vyvážený a strategický přístup, jehož cílem je zajistit, aby se Rusko mocensky nevrátilo do minulosti. Zároveň vyzýváme Rusko, aby hledělo do budoucnosti ,“ řekl šéf Pentagonu.

Mír je válka a válka je mír?

Podle „vyváženého“ přístupu tedy Spojené státy poskytnou silám NATO další letadla a zbraně. Podle amerických úřadů, by měly síly NATO Evropě pomoci se bránit proti avizovaným hrozbám z Ruska, upozorňuje zmíněný server a dodává: „Washington již oznámil svůj záměr nasadit ve východní Evropě tanky, bojová vozidla, těžké zbraně a 5000. Vojáků.“

„Tvrdit, že Rusko představuje hrozbu jako Ashton Carter a že se Moskva snaží obnovit sféru vlivu v Evropě jako za Sovětského Svazu je nesmysl. Spojené státy dokáží vytvořit nepřítele z čista jasna. Ukrajinská krize, nemá žádný vztah k Pobaltí ani ke střední a západní Evropě, “ řekl novinář Jonathan Steele.

Vše je to jen o byrokracii a zbrojařství

Podle něj, byrokratické říše, jakou je NATO, musí nějak ospravedlnit svou existenci a výrobci amerických zbraní potřebují se ziskem prodat zbraně do západní Evropy.

„A tak démonizace Ruska hraje velmi důležitou roli pro zájmy zbrojařských firem“, uzavírá Steele.