HlavnéSprávy.sk: Arménský Majdan je zatím jiný Majdan než na Ukrajině. Zde na policisty nehází Molotovy koktejly – zatím

JEREVAN | Protestní akce v Arménii pokračují. K žádným násilnostem však nedochází. Demonstranti rezolutně žádají splnit jejich požadavky a zrušit plánované zvýšení cen elektřiny, ale neútočí na policisty. Naopak chtěli by si s nimi zahrát fotbal, informuje redaktor Eugen Rusnák v článku pro slovenský server HlavnéSprávy.sk.

Chystá se arménský Majdan?

Chystá se arménský Majdan?

Včera v poledne arménský premiér Ovik Abramian prohlásil, že vláda hodlá kompenzovat zvýšené náklady obyvatelstva v souvislosti s plánovaným zvýšením cen elektřiny o 16 procent a dodatečná finanční pomoc pro jednu arménskou rodinu by v průběhu roku mohla dosáhnout 24 tisíc arménských dramů. Právě včera se otázkami finanční pomoci pro obyvatelstvo na svém zasedání zabývala i arménská vláda. Vedení země jednalo o návrhu zákona, díky kterému by stát pomohl nejslabším kategoriím obyvatelstva. Týká se to 105 tisíc arménských rodin. Celkově cca 400 tisíc lidí.


Premiér požádal demonstranty, aby odblokovali jednu z hlavních ulic arménského hlavního města: Třídu maršála Bagramiana. Demonstranti zatím odmítají splnit jeho prosbu. Jeden z organizátorů protestních akcí Vaginak Šušanian prohlásil, že nejprve by vláda měla splnit požadavky lidí a zrušit plánované zvýšení cen. Další rozvratná akce Spojených států Organizátoři protestů začali lidem rozdávat letáky „Připoj se k nám ze svého domu“.

V rámci nové iniciativy vyzývají obyvatele, aby každý den na jednu hodinu od 21. do 22. hodiny místního času (22. – 23. hod. našeho času) vypínali ve svých příbytcích elektřinu a všechny elektrické přístroje na znamení protestu proti vládním iniciativám.

Také v této době obyvatelé země by se měli objevovat na svých balkonech nebo před paneláky a rodinnými domy a vytvářet „zvukovou kulisu“, kterou by signalizovali, že se připojili k protestu. Svůj „program“ organizátoři protestů vysvětlují tím, že podobné přerušení odebírání elektřiny způsobí značné problémy dodavateli elektřiny, společnosti Elektrické sítě Arménie.

Připravuje se Ukrajinský scénář?

  Několik arménských analytiků, média a samotní organizátoři protestů zdůrazňují, že demonstrace zatím nepřipomínají ukrajinský Majdan. Mnozí arménští analytici upozorňují na to, že bezpochyby i tyto protesty byly zorganizovány zvenčí a scénáristé a investoři jsou stejní jako na Ukrajině, v Gruzii, v Libyi, Sýrii, Afghánistánu a pod.

Zdůrazňují: „Zatím se události v Arménii rozvíjejí v rozporu s plány scénáristů, ale upozorňují, že násilnosti v Arménii nejsou vyloučeny, protože scénáristé a sponzoři k tomu budou tlačit organizátorů protestů a tak jako v Kyjevě a může se objevit sakrální oběť, přilije oleje do ohně a pak se situace vymkne zpod kontroly,“ upozorňují.

Zatím je situace poměrně klidná. Zatím…

„V Jerevanu nebijí policisty a nehází na ně Molotovy koktejly. Naopak, navrhují jim odehrát fotbalový zápas, „zdůrazňují média. Organizátoři protestů se obrátili na zástupce ministra vnitra Valerije Osipiana a navrhli, aby si družstvo demonstrantů zahrálo fotbalový zápas proti policistům. Valerij Osipian pozitivně zhodnotil tuto iniciativu, souhlasil, že by bylo fajn, kdyby se mohl uskutečnit podobný zápas, měl však jedinou podmínku: „Tento zápas se může uskutečnit hned po tom, jak demonstranti odblokují ulice v centru Jerevanu.“


Podvečer premiér Ovik Abramian ještě jednou vysvětli, proč je vláda nucena zvýšit ceny elektřiny. Poukázal na 3 příčiny: Letos nebyl jedním z nejúspěšnějších pro arménské hospodářství a dodavatel elektrické energie Arménská jaderná elektrárna byla mimo provoz téměř čtvrt roku (88 dní) a v průběhu dalších 3 let arménskou měnu devalvovali až o 20 procent.

Desetitisíce lidí v ulicích a pokusy o vyhrocení situace

Večer situace byla poměrně klidná, i když do centra města stále, tak v předešlé dny, ve večerních hodinách přišlo téměř 10 tisíc lidí. Zástupce ministra vnitra Valerij Osipian znovu na improvizované tiskovce opakoval, že policie nehodlá zakročit proti demonstrantům a bude monitorovat průběh protestů. Blíže ke Prezidentskému paláci je však nepustí.

Osipian se také obrátil na organizátory protestů s tím, aby udělali pořádek ve svých řadách. Upozornil na to, že ve středu policisté v lahvích zkonfiskovaných u podezřele se chovajících demonstrantů, našli alkohol. Měla se v nich nacházet minerálka, ale to bylo jen maskování. Osipian poukázal na to, že opilí chuligáni mohou vyprovokovat konflikty.

Dokonce situaci tak trochu přirovnal ke Kyjevské Majdanu, kde alkohol dodávali organizovanými skupinami. Uvedl: „I v Jerevanu podezřelé osoby přinášely láhve s alkoholem a nechávali je u cesty, kde se nacházeli demonstranti.“ Osipian položil řečnickou otázku: „Proč to někdo dělal, jaký měl záměr?“

Zdroj.


Přímý přenos z arménských protestů
Reklama: