Americký magazín Politico: „Rusko chce odtrhnout Texas od USA a vytvořit Texaskou lidovou republiku“

WASHINGTON | Americký magazín Politico učinil senzační objev: Rusko zamýšlí jednat přibližně tak, jako USA za úřadovali na Ukrajině a na oplátku způsobit Spojeným státům vážné problémy. Objev spočívá v tom, že Rusko chce dosáhnout, aby se stát Texas vyčlenil od zbytku USA, informuje o americkém magazínu server HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Redaktor magazínu Politico Casey Michel v článku „Putin připravuje spiknutí – odtržení Texasu. Moskevští pravičáci by chtěli navázat spolupráci se skupinou texaském separatistů“ tvrdí vlastně tvrdí to, co je obsahem titulku jeho článku.


Připomíná, že jeden z lídrů Texaského nacionalistického hnutí Nathan Smith se zúčastnil sjezdu ultrapravicových sil v Petrohradě, který údajně podpořilo i ruské vedení. Uvádí prohlášení Smithe o tom, že 250 tisíc přívrženců Texaského nacionalistického hnutí sebe identifikují v první řadě a většinou jako Texasani a ne Američané a také považují Spojené státy za diktaturu, ne demokracii.

Odplata za rozbití SSSR? Podpora separatismu na západě

Casey Michel se domnívá, že pro ruské vedení boj o nezávislost Texasu by se mohl stát sladkou odplatou za rozpad Sovětského svazu. Autor poukazuje na to, že v ostatních měsících registrují obrovské oživení pozornosti Ruska vůči jihozápadu USA, kde vzniká separatistická nálada.

V překladu Eugen Rusnák pro server HlavnéSprávy.sk píše, že Casey Michel poukazuje také na to, že od odtržení Krymu a začátku konfliktu na Donbasu ruské vedení začalo aktivně podporovat separatistické hnutí v Evropě a připomíná, že ruské média podporovaly možnou nezávislost Benátek, Skotska a Katalánska.

Vyzbrojení Mexika

Autor připomíná i prohlášení předsedy parlamentu Čečenské republiky Dukuvahu Abdurahmanova, který v březnu vyzýval začít dodávat zbraně Mexiku, pokud Spojené státy budou dodávat zbraně Ukrajině. „Začneme dodávky moderních zbraní Mexiku, protože se obnovují spory o legislativním statutu anektovaných Spojenými státy teritorií – těch, kde se v současnosti nacházejí americké státy Kalifornie, New Mexiko, Arizona, Nevada, Utah, Colorado a část Wyomingu,“ přizvukoval tehdy Adburahmana.

Americký novinář porovnává současnost k událostem během první světové války, když šéf německého zahraničního resortu Artur Zimmermann informoval mexickou vládu o tom, že pokud se Spojené státy zapojí do války, Německo vyčlení pro Mexiko finanční prostředky určené na navrácení území, které USA před lety anektovali – New Mexiko, Texas a Arizona.

Novinář přizvukuje, že i to bylo jednou z příčin, proč se Spojené státy později zapojily do bojů v první světové válce. (zdroj.)

Texas je dodnes okupován Spojenými státy jako anektované území

Dovolíme si za VlasteneckeNoviny.cz připomenout, že Texas si vydobyl na Mexiku nezávislost a vyhlásil na americkém území historicky první republiku – Republiku Texas, která byla anektována a do dnešních dní je okupována Spojenými státy.

Reklama: