Inspirovali se od Ukrajinců, nebo je to učili? Pentagon povolil armádě, aby střílela novináře

WASHINGTON | Americké ministerstvo obrany vydalo nový pokyn pro průběh bojů. Uvádí, že nepřítel může pracovat pod rouškou novináře. Pak budou pracovníci médií považováni za „neprivilegované účastníky konfliktu“ neboli teroristy. Informuje server PrvníZprávy.cz.

Barack Hussein al-Obama - vůdce teroristů z SS

Barack Hussein al-Obama – vůdce teroristů z SS

Podle odborníků to znamená, že pracovníci médií se tímto způsobem vlastně budou rovnat rebelům či teroristům, a smí se na ně zahájit palba. Pentagon tak zavádí nový, děsivý termín, podobný třeba „humanitárnímu bombardování“, „kolaterálním ztrátám“ a podobně.

Manuál Pentagonu s návodem na vraždění žurnalistů

Pentagon v novém 1176-stránkovém „Manuálu ministerstva obrany o pravidlech války“ uvádí, že novináři v konfliktních zónách mohou být zařazeni mezi „neprivilegovanou stranu konfliktu“. Informuje o tom deník The Washington Times. Tato příručka obsahuje pokyny pro americkou armádu jak správné nebo nesprávně zničit nepřítele.


Pozoruhodná je část, která obsahuje pokyny novinářů, kterým je doporučeno, aby zůstali daleko od bojů. Instrukce zní takto: „Ve většině případů jsou novináři – civilisté. Ale novináři mohou být členy ozbrojených sil, osobami, oprávněné k doprovázejí ozbrojených sil, nebo neprivilegovanou stranou konfliktu.“ Pentagon ale přitom neurčuje kritéria, podle kterých lze novináři přisoudit uvedenou kategorii, informují PrvniZpravy.cz.

Pentagon proti svobodě tisku, médií a lidským právům

A server dodává: Podle anglicky psaných stránek RT lze termín „neprivilegované strany konfliktu“ nahradit definice „ilegálních nepřátelských bojovníků.“ Někteří aktivisté za lidská práva považují podobnou formulací v dokumentu ministerstva obrany USA za divnou a provokativní.


V roce 2011 zemřelo ve světě 106 novinářů – Tak zněl titulek na serveru Prvnizpravy.cz před čtyřmi lety. Následující rok zahyno 119 novinářů, v roce 2013 pak 129 a loni 66 novinářů.

Mluvčí Pentagonu, podplukovník Joseph Sowers uvádí ve svém prohlášení, že instrukce sama o sobě by neměla být považována za nový zákon, a že pasáž o médiích pouze odráží některé případy. „Skutečnost, že je člověk novinářem, mu nebrání stát se neprivilegovanou stranou konfliktu,“ nicméně zdůraznil Sowers.

Nástroj propagandy je i vražda novináře

Na Ukrajině nacistická vojska běžně vraždí novináře, kteří se snaží objektivně informovat o situaci. Nyní se ukázalo, že je to americká taktika zastrašit novináře, by o válkách neinformovali a Pentagon mohl šířit své zločinecké lži.

Spojené státy v rámci své existence dokazují, že jsou říši zla – Před svým vznikem genocidně vyhladili původní obyvatelstvo, severozápadní část území uloupili Mexiku a po dvě stě let terorizují svět. Nyní aby se pravda nedostala na světlo světa, tak budou vraždit i novináře.

Reklama: