Václav Klaus k řeckému referendu

PRAHA | Hlavním výsledkem nedělního řeckého referenda je políček evropské nomenklatuře, posílení pozice premiéra Tsiprase a výzva Evropské unii, aby Řecku poskytla další prostředky, což EU přes všechny své dramatické výroky nakonec jistě ráda udělá, píše Václav Klaus na svém webu.

Václav Klaus

Václav Klaus

„Včerejší referendum v Řecku vůbec nic nevyřešilo. Otázka, o níž měli Řekové hlasovat, měla být postavena zcela jinak – zda zůstat či nezůstat v eurozóně. Bez odchodu z eurozóny totiž není možné řecký problém vyřešit,“ varuje Václav Klaus, jelikož Řecko odmítá odchod z eurozóny, ale také nechce uhradit své dluhy.


A co odpověděl exprezident Parlamentním listům?

„Především jsem nečekal, že to referendum vůbec vyhlásí. V poslední době se Řeckem dost zabývám, nedávno jsem tam i byl na konferenci, a překvapilo mě tam, že všichni strašně spoléhali na ta jednání s Mezinárodním měnovým fondem a dalšími institucemi a věřili, že se tím jakoby zázrakem něco změní,“ podivil se, že vůbec referendum vyhlásili.Ovšem Klaus předem varoval, když v Řecku říkal, že na jejich řeckém problému se samozřejmě nezmění vůbec nic.

Celý rozhovor zde.

„A ani po tom referendu bych tento výrok neměnil. Referendum se totiž netýkalo podstaty problému. Podstatné by bylo, kdyby se hlasovalo o otázce: Jste pro vystoupení z eurozóny? Jinak je to jen politická hra, ve které všechny strany zkoumají svou sílu,“ předpovídá bývalý prezident situaci v Řecku.