Britové strašně zuří: Jeden z hlavních iniciátorů teroristického útoku v Tunisu žije v londýnském domě, jehož hodnota dosahuje jeden milion liber

LONDÝN | Jedním z hlavních iniciátorů teroristického útoku v Tunisu Hani-al-Sibai podle britského deníku Telegraph žije v londýnském domě, jehož hodnota dosahuje jeden milion liber. Píše server ParlamentniListy.cz.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Na zahálčivý život mu v moderní londýnské čtvrti prostřednictvím sociálních dávek přispívají britští daňoví poplatníci. Hani-al-Sibai dle dostupných informací naplánoval útok v tuniském turistickém resortu Sousse, při kterém zemřelo téměř čtyřicet lidi.

Osobně prý získal pro radiální myšlenky střelce Seifeddine Rezugio a také jej později připravil na akci. Čtyřiapadesátiletý Al-Sibai pochází z Egypta a ve svém luxusním domě žije společně s manželkou a pěti dětmi. Podle britského deníku mu na bezstarostné živobytí přispívají britští daňoví poplatníci ročně ohromující částkou 50 000 liber, což je v přepočtu částka blížící se dvěma milionům českých korun.


Mimo podezření z naplánování masakru v Tunisu je také Hani-al-Sibai podezřelý z podvodů se sociálními dávkami. „Zeptejte se Davida Camerona a ne mě,“ odpověděl jinému britskému deníku, Daily Mail, Al-Sibai na dotaz, jak může vysvětlit, že pobírá tak obrovské sociální dávky.

Jak informuje Telegraph, předseda výboru pro vnitřní záležitosti působící v britském parlamentu Keith Vaz se již dotazoval ministryně vnitra Theresy May, proč ještě úřady Al-Sibaiho nevyhostily ze země. „Je neuvěřitelné, že se tolika po sobě následujícím vládám nepodařilo z Velké Británie dostat člověka, který udržuje tak znepokojivé vazby na radikály. Závažné je rovněž to, jakým způsobem se mu stále daří vyhoštění ze země vyhýbat,“ cituje deník vyjádření Vaze.

Obdobně se vyjádřil také konzervativní poslanec Peter Bone. „Přesně tohle jsou věci, kvůli kterým moji voliči naprosto šílí. Očekávám, že ministryně vnitra bude celou záležitost bezodkladně řešit. Důvod pro jeho deportaci je naprosto jasný.“

Al-Sibai udržuje úzké vazby na tuniskou teroristickou skupinu Ansar-al-Sharia, v jejímž „dresu“, jak již bylo výše zmíněno, rekrutoval a vyškolil krvavého střelce Rezguiho. Před dvěma lety byl zmíněn ve zprávě Mezinárodního centra pro boj proti terorismu v Haagu jako jeden z klíčových mužů tohoto hnutí.Bezpečnostní služby také uvádí, že Al-Sibai má velký vliv na teroristickou síť operující v západním Londýně, v rámci které pracoval např. také známý džihádista John před svým odchodem do Sýrie, kde jako bojovník Islámského státu na publikovaných videích stíná hlavy západních novinářů a dalších odpůrců ISIL.

Ve svých zprávách bezpečnostní služby mnohokrát konstatovaly, že Al-Sibai má pověst charismatického kazatele, ke kterému vzhlíží mnoho mladých muslimských mužů. Vedle džihádisty Johna jich v Sýrii a Iráku za Islámský stát bojuje hned několik. V loňském roce bylaAl-Sibai obviněn z toho, že poskytl materiální podporu Al-Káidě pro páchání teroristických činů. Veškerá obvinění však tehdy odmítl.„Lidé, kteří spáchali nebo plánují podporovat teroristické akce, budou souzeni a kdokoli, kdo bude deportován ze země, o sociální dávky přijde,“ cituje Telegraph vyjádření britské úřady. Samotné ministerstvo vnitra se k celé kauze odmítlo vyjádřit.

Zdroj.

Reklama: