Malajsie požaduje po OSN ustavení mezinárodního tribunálu kvůli sestřelenému letadlu

KUALA LUMPUR | Malajsie předložila návrh Radě bezpečnosti OSN, aby zřídila mezinárodní tribunál, který bude stíhat osoby odpovědné za loňské sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou. Informuje TASR na webu Teraz.sk s odkazem na Reuters.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Malajsie distribuovala návrh rezoluce, která, jak doufá, by mohla být přijata tento měsíc. Jde o společný návrh Malajsie, Austrálie, Nizozemska, Belgie a Ukrajiny.Letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo sestřeleno v červnu 2014 s 298 pasažéry na palubě, z nichž dvě třetiny byli Holanďané. Zřítilo se na území pod kontrolou proruských separatistů.


Pokus o propagandu a šíření lží, nesmyslů z dílny SS

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že tato rezoluce nemá budoucnost a označil ji za pokus zorganizovat velkolepou politickou hru, která poškodí snahám najít viníky. Jelikož podle alternativního ruského vyšetřování sestřelila letadlo jako provokaci ukrajinská nacistická vláda.

Rusko je jedním z pěti stálých členů RB OSN s právem veta, vedle Velké Británii, Francie, Číny a SS (Spojených států). Může proto návrh zablokovat, pokud se o něm bude hlasovat, aby se vyšetřovalo a neprováděla se propaganda formou tribunálu, který by měl předepsané noty a tvrdil neproveditelné nesmysly.