Zkušební úsek zábran na maďarsko-srbských hranicích je hotový

BUDAPEŠŤ | Maďarská armáda dokončila včera odpoledne budování 175-metrového zkušebního úseku dočasné zábrany na maďarsko-srbských hranicích. Informuje slovenský web HlavnéSprávy.sk.

Plot na maďarsko hranici proti imigrantské svoloči | foto: TASR

Plot na maďarsko hranici proti imigrantské svoloči | foto: TASRPodle agentury MTI využili na uvedeném úseku při jihomaďarském obci Mórahalom čtyři různé technologie. Práce začaly v pondělí, výstavby se zúčastnilo 43 příslušníků armády z vojenských útvarů v Hódmezövásárhelyi, Szentesi a Szolnoku.

Vláda příští úterý vybere nejvhodnější ze čtyř typů zábrany pro celý 175-kilometrový maďarsko-srbsko hraniční úsek.

Ministr obrany Csaba Hendy ve čtvrtek prohlásil, že armáda disponuje všemi dovednostmi k vybudování plotu, jehož cílem je potlačit zastavit vlnu. Šéf resortu obrany řekl: „Do výstavby zábran nasadíme celkem 900 vojáků, termín ukončení projektu je 30. listopad.“


V tomto roce ilegálně překročilo maďarské hranice přes 81.300 migrantů, z nich přes 80.000 směrem od Srbska. Plot bude pouze dočasný. Jeho cílem je usměrnit vlnu migrantů ze zelené hranice na hraniční přechody.

„Přijmeme i nadále každého migranta, který se oprávněně uchází o uprchlický status,“ prohlásil tento týden šéf resortu vnitra Sándor Pintér s poznámkou, že doposud takových migrantů bylo pouze osm procent.