Číňané koupili Don Quijoteovo letiště ve Španělsku skutečně za babku – mnohé auta jsou dražší

MADRID | Španělské média připomínají, že letiště se stalo svérázným symbolem ekonomického růstu a zároveň i pádu Španělska, informuje slovenský zpravodajský web HlavnéSprávy.sk.

Španělské letiště Ciudad Real Central Airport | foto: hlavnespravy.sk.

Španělské letiště Ciudad Real Central Airport | foto: hlavnespravy.sk.

Španělské letiště Ciudad Real Central Airport známé také pod názvem Don Quijoteovo letiště vybudovali  ještě během krátkého období ekonomického růstu, avšak pak přišla krize a letiště nenastartovaly svou činnost naplno. Proto dostalo nálepku „letiště – přízrak“. Majitelé letiště nedokázali vyplatit věřitele, a proto byli nuceni nabídnout letiště k prodeji.

Od roku 2012 jej majitelé nabízeli na prodej až sedmkrát. Nakonec Don Quijoteovo letiště koupili Číňané za neuvěřitelně nízkou cenu – 10 tisíc eur. Experti to vysvětlují tím, že čínská společnost přislíbila, že investuje do rozvoje nemovitostí a infrastruktury v celé lokalitě letiště 60 až 100 milionů eur. Je zajímavé, že naposledy toto letiště nabídli k prodeji 19. června tohoto roku a původní cena byla 40 milionů eur.

Pokud čtenářů ohromí podobný cenový rozdíl: 40 milionů a 10 tisíc, musí se připravit ještě na větší šok. Jak informuje portál Hosteltur, do výstavby letiště Ciudad Real Central Airport investovalo ministerstvo ekonomického rozvoje Španělska 1,1 miliardy eur. Navíc, pozemky kolem letiště realitní agentury ohodnotili na 30 milionů eur.

Španělské média připomínají, že výstavba Don Quijoteovho letiště byla ukončena ještě v roce 2008 a 28. října letošního jistého roku se uskutečnila jeho kolaudace.

Pikantní je to, že dva dny předtím španělské orgány odmítly vydat letišti licenci na provoz … Později sice tu licenci vydali, avšak letiště nestihlo „nabrat dech“ a jeho management nedokázal sehnat dostatečný počet leteckých společností, které by letiště využívaly na přistání svých letadel.Naposledy letadlo na Don Quijotovhom letišti slušelo 29. října 2011. A zanedlouho ho nabídli k prodeji.


Zdroj.