Špionáž admirála Swifta: Konfrontace mezi Čínou a SS na nové úroveň

PEKING – WASHINGTON | Účast nového velitele tichomořské flotily vojenského námořnictva Spojených států (SS), admirála Scotta Swifta na přeletu nad sporným územím Jihočínského moře, je zjevnou provokací Spojených států. Informují HlavnéSprávy.sk.

Scott Swift | foto: saudigazette.com.sa

Scott Swift | foto: saudigazette.com.saZároveň to podle viceprezidenta Akademie geopolitických problémů a vojenského experta Konstantina Sikova svědčí o tom, že konfrontace mezi Čínou a SS získává novou úroveň.

V sobotu uskutečnil americký Boeing P-8 Poseidon již druhý přelet na oblastí, v níž Čína deklaruje svou nespornou suverenitu. Oblast je předmětem územního sporu Číny a Filipín, Vietnamu, Malajsie a také Taiwanu v Jihočínském moři.

Provokace SS jako za studené války

„O sedmihodinovém špionážním letu informoval samotný Swift, označil ho za běžný,“ píše zmíněný slovenský web s odkazem na agenturu Sputnik.Během prvního letu Boeingu se na palubě letadla nacházely i novináři CNN, tudíž se jedná i o mediální propagandu v režii SS. „Čínské vojenské námořnictvo tehdy osmkrát požádalo pilota, aby opustil vzdušný prostor Spratlyho ostrovů,“ píše web.

Americké zdroje následně oznámily, že SS zvažují možnost uskutečnit špionážní lety v bližší vzdálenosti ke sporným ostrovům. Zároveň nevylučují, že americké lodě proplují kolem nich jen ve vzdálenosti několika kilometrů.

Reklama: