Referendum o setrvání Británie v EU se uskuteční do 12 měsíců

LONDÝN | Británie uskuteční referendum o svém setrvání v Evropské unii (EU) v průběhu následujících 12 měsíců. Informovala tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na deník The Independent. Informují HlavnéSprávy.sk.

Cameron a Merkel | „Chceš mě zastřeli, babo Jago?“

Cameron a Merkel | „Chceš mě zastřeli, babo Jago?“Premiér David Cameron se totiž domnívá, že co nejrychlejší termín hlasování zajistí zemi větší šanci na ústupky ze strany členských států EU. Předseda britské vlády hodlá oficiálně oznámit datum referenda na říjnovém sněmu konzervativců. Podle zmíněného deníku by se plebiscit mohl konat příští rok v červnu.

Cameron v manifestu své strany při příležitosti květnových parlamentních voleb uvedl: „Referendum o tom, zda Británie zůstane i nadále členem unie nebo ne, se uskuteční nejpozději do konce roku 2017,“ připomíná Reuters.Po volebním vítězství konzervativců Cameron odstartoval turné po evropských metropolích, snažíc se získat podporu pro svůj reformní program. Kromě možnosti Británie vystoupit z procesu hlubší integrace je jedním z dalších hlavních bodů jeho programu i změna imigrační politiky vůči osobám směřujícím do jeho země.