Putin schválil novou ruskou námořní doktrínu symbolicky v Kalingradu, který je obklíčen SA

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin schválil včera nové znění námořní doktríny, která počítá se silnou přítomností Ruska v Atlantiku. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Vladimir Vladimirovič Putin | foto: ria.ru

Vladimir Vladimirovič Putin | foto: ria.ruDokument také kritizuje rozšiřování Severoatlantické aliance (SA) a řadí Antarktidu mezi oblasti ruských strategických zájmů, informuje agentura AP. Vladimir Vladimirovič odsouhlasil aktualizovanou námořní doktrínu na včerejším setkání s vojenskými představiteli ve městě Baltijsk v Kaliningradské oblasti, která hraničí s členskými zeměmi SA: Litvou a Polskem.

Schválený materiál označuje za nepřijatelné plány Severoatlantické aliance na umístění vojenské infrastruktury do blízkosti ruských hranic. Hlavním cílem je také posílení ruské přítomnost v Antlantickém oceánu a budování a upevňování strategických pozici pro zachování stability v Černém moři. Dokument zdůrazňuje závažnost potřeby zajistit stálou ruskou přítomnost ve Středozemním moři.


Rusko je námořní mocností

Dmitrij Olegovič Rogozin | foto: en.wikipedia.org

Dmitrij Olegovič Rogozin | foto: en.wikipedia.org

Upravená námořní doktrína kromě vojenských otázek řeší i problematiku obchodního loďstva a vědeckého výzkumu. Schůzky se zúčastnil i silný kritik SA, ruský vicepremiér Dmitrij Olegovič Rogozin, který má v ruské vládě na starosti zbrojní průmysl.

„Nová doktrína odráží změny v mezinárodní politické situaci a cíl posílení Ruska jako významné námořní mocnosti,“ uvedl Dmitrij Olegovič.