Hajlující nácky chránila ukrajinská policie v Kyjevě, když páchali výtržnosti před ruskou ambasádou

KYJEV | V sobotu se před budovou ruské ambasády v Kyjevě uskutečnila otevřeně nacistická a profašistická demonstrace. Informuje zpravodaj slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk Eugen Rusnák.

ukrajinská nacistická realita

ukrajinská nacistická realitaPřesto, že je propagace fašismu a nacismus zakázána i na Ukrajině, domácí policisté byli absolutně nečinní. A to i přes výzvy novinářů, aby zasáhli. Vlastně je chránili.

„Za bílého dne ulicemi v centru ukrajinské metropole pochodovala skupina mladíků s fašistickými symboly. Vykřikovali nacistické a fašistické hesla. Početná skupinka policistů pouze z dálky sledovala toto nechutné divadlo a nemínila zasahovat. Novináři několikrát požádali policisty, aby zasáhli, avšak ti se vymlouvali, že čekají posily, že nemohou opustit své místo a nacházeli i další výmluvy, ale nakonec vůbec nezasáhli,“ píše slovenský redaktor.

Nacisté pochodovali v centru Kyjevu, „hajlovali“, „zigovali“, mávali fašistickou zástavou, ale ve svobodném a demokratickém Kyjevě, zdá se, mohou se cítit klidně. „Novináři připomínali policistům, že na Ukrajině je zakázána činnost komunistické a fašistické strany a je zakázáno propagovat podobné ideologie. Policisté si matně něco pamatovali o zákazu komunistické strany, ale o tom, že se v ukrajinských ulicích nesmějí objevovat neonacisté a fašisté, si pamatovali jaksi slabě,“ píše Rusnák o pronacistické ukrajinské policii, které se to snad ještě vše líbilo.Je zajímavé, jak tuto nacistickou akci prezentovali některé ukrajinské média takto: prý ji zorganizoval … Kreml! Média informovaly, že u budovy ruské ambasády v Kyjevě (Vodzuchoflotskij prospekt, dům 27) se konala společná akce ruských a ukrajinských nacionalistů. Neupřesnily však, jak se „ruští nacionalisté“ dostali do Kyjeva a spojili s ukrajinskými kolegy a proč jim nikdo z „kompetentních“ nebrání účastnit se nepovoleném shromáždění v samotném centru ukrajinské metropole. Na druhé straně tato média tvrdili, že to byl pochod „Ruskem zaplacených provokatérů“.

„Jiné ukrajinské média na margo těchto tvrzení ironicky poznamenaly, že vůbec není jasné, proč se na to všechno nečinně přihlížela policie: proč nezabránila pochodu neonacistů a neofašistů a navíc – proč nezasáhla, když v samotném centru Kyjeva pochodovali provokatéři zaplacení největším nepřítelem ukrajinského lidu – Kremlem,“ uzavřel Rusnák zprávu o dění na Ukrajině, kde vládnou zločinci.