Časopis Týden doslova cituje bývalé horníky: Bakala je kurva!

HAVÍŘOV | Reportér časopisu Týden se vydal do Havířova, jenž je v poslední době hojně skloňován zejména kvůli podnikateli Zdeňku Bakalovi. Informuje server KrajskeListy.cz.

Balvan Bakalka a zrůda Havel

Balvan Bakalka a zrůda HavelBakala tma až do minulého týdne vlastnil bývalé hornické byty, kde chtěl ubytovávat uprchlíky. Byty nakonec od firmy RPG Byty, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR a Bakala ji spoluvlastní, odkoupila mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. Místní nemohou Bakalovi přijít na jméno, dodává uvedený server.

„Samé čachry, tenhle člověk nic jiného neumí. Napřed tahá do Šumbarku cikány, pak sem dovede uprchlíky a nakonec nás všechny prodá,“ rozčiluje se bývalý horník Ján Beluško, kterého reportér Týdnu zpovídal v restauraci Eso na náměstí v Havířově-Šumbarku. „Je tu bordel. Napřed se říkalo, že RPG poskytne utečencům deset bytů. Teď už je to dvacet bytů a třeba pak dá uprchlíkům stovky kvartýrů, volných je jich tu dost,“ dodává.Podle dalšího bývalého havíře Gabriela Bobala je lepší černoch než cikán. „Černoši mají vysoké školy, cikáni jen kradou,“ rozumuje nad pivem. Pak prý někdo prohlásí něco dost nekorektního o černých opicích, načež se přidá další štamgast Bohuslav Šikuta, který si všiml, že zdejší uprchlíci mají postavy urostlých vojáků, hlavně ti z Afghánistánu. „Co my víme, jaký mají úkol. Vždyť sem přijíždějí bez jakýchkoli průkazů totožnosti a Islámský stát je rafinovaný,“ přemítá Beluško.

Nakonec se prý trojice shodne, že politickým uprchlíkům, kteří se do šumbarských bytovek stěhují z bytového zařízení pro uprchlíky, jež léta stojí v nedaleké Dolní Suché, právo na azyl patří. „Jen mě štve, že stát společně s Bakalou jim zdarma poskytují plovoucí podlahy, ledničky a plazmové televize, zatímco já jsem nikdy nedostal od realitky RPG ani šroubek na opravu bytu,“ rozčiluje se Beluško. S množstvím vypitých piv zaznívají v debatě stále radikálnější názory. „Černoši mi nevadí, Romy bych ale vystěhoval někam na ostrov,“ deklaruje Bobal. „Nesmysl, rozkradli by i ten ostrov a žádali by o jiný,“ kontruje Beluško.Názory místních na podnikatele Zdeňka Bakalu názorně dokládá i vyjádření jednoho postaršího penzisty, který si do lahůdek na místním sídlišti přišel koupit čtyři rohlíky. „Bakala je kurva,“ říká penzista k poslednímu Bakalovu obchodu s prodejem více než 43 tisíc bytů.