O babišpóvlu? Proč ve vlacích ČD propagují EET? To budete koukat jaký ptáček je spojený s Babišem

Údiv některých, že České dráhy dělají ve svém magazínu zcela otevřenou reklamu Elektronické evidenci tržeb, mě přiměl objasnit vazby firmy na Andreje Babiše a jeho kádry z Agrofertu.

Milan Feranec | foto: anoolomouc.cz

Milan Feranec | foto: anoolomouc.czK tomu neuškodí probrat si kompletní životopis muže, který je podle všeho hlavní spojkou. Už proto, že jeho vliv je nejspíš mnohem větší, než jeho veřejná známost. Seznamte se tedy: Milan Feranec, předseda dozorčí rady Českých drah, náměstek na ministerstvu dopravy a paralelně předseda oblastního ANO Olomouc a lídr opozice na olomoucké radnici.

Rodák ze Sniny na samém východě Slovenska byl podle některých informací na internetu vojákem Československé lidové armády z povolání. Nasvědčuje tomu i to, že svůj oficiální životopis na stránkách ministerstva dopravy (podívejte se zde: http://www.mdcr.cz/…/Ministers…/Management/Milan_Feranec.htm) začíná až v roce 1990, přičemž je ročník narození 1964, bylo mu tedy již 26 let.

V prvním porevolučním roce začíná studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (titul Mgr.) a zároveň začíná pracovat jako obchodní zástupce ve firmě GROUP 4 SECURITAS. Dnes se tato firma jmenuje G4S a o svých počátcích na oficiálním webu (http://www.g4s.cz/cs-CZ/Who%20we%20are/History/) uvádí: „3. října 1990 byla GROUP 4 SECURITAS a.s. zapsána jako jedna z prvních bezpečnostních agentur na území bývalého Československa. Již od svých počátků zaznamenala obrovský růst a stala se brzy jedním z největších a nejrespektovanějších poskytovatelů cashových a bezpečnostních služeb v zemi. První poskytovanou službou byl od roku 1990 „guarding“ (hlídání, ostraha).“ Jednalo se tedy o bezpečnostní agenturu, i to naznačuje Ferancovu zálibu v bezpečnostní problematice.

Milan Feranec firmu opustil v roce 1994 a stal se (ještě jako dokončující student) podnikovým právníkem ve firmě Obchodní sladovny a.s. v Prostějově. Dnes se jmenuje Sladovny Soufflet, ovšem Feranec firmu opustil ještě před změnami v roce 1996.

Jeho následující angažmá je však zajímavější. Feranec se ujal funkce „manažer majetkových účastí“ ve společnosti TCHELKOMALT GROUP a.s. Působil tedy v nejvyšším managmentu firmy, o které se hodně mluvilo zejména v souvislosti s jejím koncem. Skupina byla velmi silně zaúvěrovaná u IPB, která v roce 2000 jak známo zkrachovala. Její pohledávky převzala ČSOB. Navzdory jejím protestům jen několik měsíců poté vlastní manažeři poslali TCHELKOMALT do konkurzu. Ve skupině manažerů byl asi nejvýznamnějším Jaroslav Faltýnek a vystupoval mezi nimi i Feranec. Firmu v konkurzu pak výhodně koupil Babišův Agrofert. Transakci obsáhle rozebírá Tomáš Pergler v knize Andrej Babiš: Příběh oligarchy. Více možno zvědět také třeba zde: http://hlidacipes.org/jake-jsou-obchodni-vazby-stinoveho-b…/ČSOB na manažery následně podala trestní oznámení, tunelování firmy jim však nebylo prokázáno. Část managmentu firmy odešla do koncernu Agrofert. Nejvýznamnějším z nich byl Jaroslav Faltýnek, který začal budovat „zemědělskou divizi“ firmy. Feranec působil pod ním, měl podle oficiálního životopisu v zemědělské divizi na starosti správu majetkových účastí.

Následně přešel do společnosti ZZN Pomoraví, kterou Agrofert koupil a v jejímž ekonomicko- právním odboru v roce 2010 chystal reorganizaci formou rozdělení společnosti do nástupnických společností NAVOS a AFEED, ke kterému došlo v roce 2011 (více zde:http://rejstrik.penize.cz/46900845-zzn-pomoravi-a-s).

To už ale Feranec působil ve společnosti AGRO Jevišovice, kterou Babiš právě koupil od podnikatele Rady (který se s ním dodnes soudí a vzájemné spory vyústily ve známou kauzu vypálení Radovy úrody Round upem ze strany Babišových lidí).

V roce 2013 Feranec z Jevišovic odešel a oficiálně se živil jako OSVČ v oblasti poradeství (Ovšem podle jiných zdrojů, včetně Babišem vlastněného webu IDNES.cz (zde: http://wiki.idnes.cz/milan-feranec-00e-/politici.aspx…) působil v Agru až do konce roku 2013). Je však pravděpodobné, že značnou část jeho činnosti v roce 2013 představovala práce v hnutí ANO. Tam se stal oblastním šéfem v Olomouci a stojí za zmínku, že když Jaroslav Faltýnek na sněmu na jaře 2015 podával zprávu o činnosti za poslední dva roky, tak mezi těmi, kteří mu s budováním struktury hnutí pomohli, jmenoval Ferance na prvním místě.

Když ANO vstoupilo do vlády, stal se Feranec náměstkem ministra dopravy. Zodpovídal zde nejprve za evropské programy, nyní řídí z pozice náměstka sekci vnitřní správy. Později byl zvolen za předsedu dozorčí rady Českých drah, kde působí dodnes.Pikantní je, že Feranec byl do čela drážní dozorčí rady zvolen až napodruhé. (to je popsáno například zde: http://zpravy.aktualne.cz/…/r~1b03c58ef6d911e3925400259060…/) První volba byla neplatná, protože adept zapomněl volitelům přiznat, že působil ve vedení krachující firmy, což zákon vyžaduje. Působení v Haná ZZN Olomouc (podrobnosti o činnosti této formy zde: http://rejstrik.penize.cz/47673567-hana-zzn-olomouc-a-s-v-l…) Feranec cudně zamlčuje i ve svém životopise na ministerských stránkách.

Na podzim 2014 pak pojal ambici vstoupit přímo do politiky a vedl kandidátku ANO do komunálních voleb v Olomouci. Ve volbách zvítězil, ovšem primátorem se nestal díky vyrovnaným výsledkům a dohodě ostatních stran. Působí tedy v opozici, a v zastupitelském klubu ANO s ním sedí i jistá Miroslava Ferancová, uvádějící na radničním webu (zde:http://www.olomouc.eu/samosprava/zastupitelstvo-mesta) svou adresu shodnou s tou, na které má Milan Feranec registrované své podnikání (viz zde: http://rejstrik.penize.cz/ares/01337301-mgr-milan-feranec). Soudím, že se s ohledem na věkovou blízkost jedná o manželku.