Země Visegrádské skupiny odmítají imigrační politiku EU

PRAHA | Česká republika, Slovenská republika, Polsko i Maďarsko uznávají, že k hledání adekvátních a efektivních dlouhodobých řešení současné migrační krize by měly přispět všechny členské státy EU. Informují HlavnéSprávy.sk. Ale odmítají diktát v rámci kvót na přerozdělení imigračních přivandrovalců.

Představitelé Visegrídské skupiny | foto: hlavnespravy.sk

Představitelé Visegrídské skupiny | foto: hlavnespravy.skZpravodajské informace říkají, že nekontrolovaný příliv migrantů na území EU s sebou přináší i riziko přílivu lidí s velmi nebezpečnými záměry, lidí spojených s různými teroristickými iniciativami a pokud bude pokračovat tento nekontrolovaný příliv, bude se zvyšovat i ohrožení vnitřní bezpečnosti EU.

Fico reagoval ostře

„Vláda SR i vlády zemí V4 jsou ochotny pomoci Itálii a Řecku technicky, materiální a finančně, budou-li tyto země důsledně chránit schengenskou hranici,“ vzkázal slovenský premiér Robert Fico Evropské unii. Robert Fico řekl, že V4 odmítá povinné kvóty na přerozdělení migrantů v rámci EU a vyslovuje se za zachování schengenského prostoru.

Na margo kvót zopakoval, že jsou nepřijatelné. „Odmítám moralizování slovenské vlády za to, že chceme důsledně chránit schengenskou hranici. Na moralizování chceme odpovědět konkrétními návrhy. Přijali jsme dnes dokument, který je podstatně vážnější, než si myslíme. Formuje postoje čtyř suverénních států EU a obsahuje určité pokyny i pro ministry vnitra, kteří budou jednat 14. září, „uvedl.Sobotka mluvil, mluvil, ale duše v něm spala

Český premiér a hostitel summitu Bohuslav Sobotka zdůraznil, že migrace je společný evropský problém. „To, co sledujeme teď, je chaos, který snižuje reputaci EU ve světě. Současná situace je výzvou pro všechny země EU a potřebujeme rychlou a společnou reakci Unie. Evropa musí mít funkční migrační politiku, ale musí fungovat i návratová politika, abychom vraceli zpět do vlasti těch, kteří nárok na azyl nemají, „řekl.

I Sobotka upozornil, že všechny státy Schengenu musí plnit své závazky při ochraně vnější hranice.

Prosadíme právo pro naše občany

Předseda vlády Maďarska Viktor Orbán zdůraznil, že občané středoevropských zemí cítí obavy a nevědí, zda vládní moc je pánem situace. „Ano, jsme pány situace, chceme nimi zůstat a prosadíme právní normy, přes které ochráníme naše občany,“ ujistil.

Polská premiérka Ewa Kopaczová deklarovala, že Polsko je stále solidárně, neodvrací se od problémů svých evropských partnerů ani od situace uprchlíků

„Nejsme slepí vůči krizi, proto chceme být solidární. Ale bez plné kontroly nad procesem přijímání uprchlíků, bez možnosti prověřit těchto lidí, nemůžeme mluvit o odpovědnosti,“ uzavřela.