Rusko posiluje vojenské síly v Sýrii; Američané mají pěnu u huby

MOSKVA – DAMAŠEK | Na letišti Latakia v severozápadní Sýrii se v současnosti soustředí veškerá armádní pomoc z Ruska zaměřená na boj proti proti Islámskému státu. Informují HlavnéSprávy.sk. Ruská federa tak stupňuje svou vojenskou pomoc legitimní vládě Bašára Al-Asada.

Bašár Al-Asad | foto: stalo-se.cz

Bašár Al-Asad | foto: stalo-se.czRuská armáda již postavila montované kasárna asi pro tisíc vojáků, kromě toho i mobilní stanici pro řízení letového provozu na letišti, o čemž informuje deník Los Angeles Times na základě zpravodajských služeb Spojených států (SS). Dokazují to i satelitní snímky.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí řekl, že se nikdy netajili tím, že poskytují vojenské vybavení pro vládní armádu Sýrie v boji proti terorismu. SS tuto informaci vzaly vážně.Spojeným státům nevoní aktivita Ruské federace v Sýrii

O víkendu americký ministr zahraničí John Kerry telefonoval se svým ruským protějškem Sergejem Viktorovičem Lavrovem a v rozhovoru dal Kerry jasně najevo, že takové vojenské aktivity jen dále eskalují konflikt, což může přinést riziko konfrontace s koalicí bojující proti Islámskému státu v Sýrii.Ruská stana to měla vyhodnotit jako vyhrožování, kdy s tím i souvisí požadavek SS vůči Řecku, aby zakázalo přelety nad svým územím letounům Ruské federace do Sýrie. Řecká vláda takový požadavek striktně odmítla, že by to jen zhoršilo jeho vztahy s Ruskem.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v pátek řekl: „Sýrii silně podporujeme výzbrojí, výcvikem vojáků a dodávkami zbraní.“ Kdy dodal, že mluvit o přímé intervenci v Sýrii by však bylo podle něj předčasné.