Čína plánuje výzkum odvrácené strany Měsíce

PEKING | Čína v rámci svého ambiciózního kosmického programu plánuje pokusit se o vůbec první přistání lunární sondy na odvrácené straně Měsíce, informuje o tom slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímekTato mise pod názvem Chang’e 4 je plánována ještě před rokem 2020, jak uvedl inženýr Zou Yongliao z oddělení výzkumu Měsíce v Čínské akademii věd během rozhovoru ve vysílání státní televize CCTV. Cílem výpravy bude studovat geologické podmínky na odvrácené straně Měsíce, známé také jako temná strana, což by mohlo nakonec vést k umístění radioteleskopu k použití pro astronomy. Podle inženýra by to pomohlo zaplnit mezeru v lidském poznání vesmíru.

Další čínská lunární mise je naplánována na rok 2017, kdy se na Měsíci pokusí přistát bezpilotní kosmická loď, která přinese na Zemi vzorky. V případě úspěchu by se Čína stala teprve třetí zemí na světě po Spojených státech a Rusku, která takový manévr uskutečnila.Čínští vědci pojmenovali svou lunární misi Chang’e po mytické čínské bohyni Měsíce. Se svou Lunární sondou obletěli Měsíc již několikrát av roce 2013 na něm přistáli s lunárním vozidlem na palubě. V budoucnu plánují vyslat k němu i řádnou posádku kosmonautů.

Reklama: