Vladimir Vladimirovič opět diplomaticky zvítězil: SS přijaly intervenci Ruska v Sýrii

WASHINGTON – MOSKVA | Spojené státy (SS) odsouhlasily ruskou iniciativu na společný boj v Sýrii proti IS. Spolupráce se však vztahuje pouze na vojenskou oblast, což může znamenat, že dny prezidenta Asada jsou sečteny. Rusové údajně představili plán pro západní Sýrii již v roce 2012, ale byl odmítnut Aliancí po komplexním vyhodnocení situace, píší HlavnéSprávy.sk.

Vladimir Vladimirovič Putin

Vladimir Vladimirovič PutinZdá se, že ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v otázce vojenské intervence v Sýrii zvítězil: Spojené státy a Rusko v současnosti zvažují společné vojenské akce proti teroristické milici Islámský stát v Sýrii. Hovoří o tom dohody na vojenské úrovni, řekl americký ministr John Kerry ve středu na setkání se svým jihoafrickým kolegou Maite Nkoana-Mashabane. Podle Kerryho informací přišel návrh z ruské strany.

Američané se museli pod tlakem překonat

Američané se určitě museli přemáhat, aby došlo k tomuto kroku. Rusové jim v Sýrii ještě na začátku krize znemožnili plány se sesazením prezidenta Bašára al-Asada. Pověst Rusů se opět významně zvýšila poté, co Moskva zprostředkovala zničení syrských chemických zbraní. Rusko už před několika týdny začalo s přípravami na vojenskou a diplomatickou iniciativu v Sýrii.

Dlouho bylo nejasné, zda bude tato iniciativa s vládou SS schválena nebo odmítnuta. Podle informací Roberta Parryho z Consortiumsnews vyzýval americký vůdce Barack Hussein Obama Rusy k vojenské spolupráci.Zůstane pak Sýrie ve vlivu Ruské federace?

Kerryho prohlášení potvrdilo to, co řekl ruský velvyslanec Vitalij Čurkin pro americkou televizní stanici CBS: „Může dojít k dalekosáhlé dohodě mezi Spojenými státy a Ruskem.“ Čurkin řekl, že SS stále trvají na pádu syrského prezidenta Bašára al-Asada, ale chtějí, aby se všechny síly soustředili na boj proti IS. Rusové však požadují, aby byl Asad nahrazen ne vnějším tlakem, ale prostřednictvím demokratických voleb.

Jak by však měla vypadat vojenská spolupráce mezi SS a Ruskem je stále nejasné. Rusové určitě sledují ambicióznější cíle. Oficiální tisková agentura TASS hlásila: „Ruská armáda nechce vyloučit možnost vybudovat leteckou základnu v Sýrii.“


Ve hře je i Izrael

Zvýšená aktivita velmocí v Sýrii by mohla vést k nežádoucím incidentům mezi nimi. Za druhé, není jasné, jaký zisk mají z neustále nových dodávek zbraní i radikální skupiny.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil plány na cestu do Moskvy s cílem mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem o situaci. Hlásil to deník The Times of Israel. Izrael se obává, že by se nové zbraně mohly dostat do rukou Hizballáhu, což představuje významnou hrozbu pro severní Izrael.