Režisér Adamec: Tunel Blanka? Jsme přeci v Česku

V září se konečně otevírá tunel Blanka. Stavbu zahájil tehdejší primátor Pavel Bém. Magazín VIPosobnosti.eu se zeptal VIP osobností, které bydlí v blízkosti tunelu, co jim její provoz přinese. Režisér Adamec má jasno.

Dopravní stavba Blanka | foto: viposobnosti.eu

Dopravní stavba Blanka | foto: viposobnosti.euHloubit tunel pod zemí byl od začátku riskantní projekt, protože Prahou protéká řeka a město nemá pevné podloží. Stojí na písku a vápenci, který neustále pracuje a drolí se, což mohl být důvod, proč se půda během ražby tunelu 4x propadla. Nejen v Česku, ale i ve světe je stavba takového komplexu nákladná a během výstavby se prodražuje v závislosti na finanční a ekonomické situaci města.

Stavbu v roce 2007 zahájilo město v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem, který řídil Prahu na rozdíl od dalších primátorů neuvěřitelných 8 let. Veřejnosti bude tunel Blanka sloužit nakonec až od 19. září 2015.Pavel-BémV průběhu stavby a dokončovacích prací na tunelu se vyskytlo mnoho problémů, které bránily jejímu otevření. Blanka měla být otevřena a zprovozněna pro řidiče původně již v roce 2011. Proč se tak nestalo?  Proč je konečná částka za tunel o tolik vyšší? Proč vedení města nebylo schopno stavbu dokončit a zprovoznit v řádném termínu? Kdo za to nese zodpovědnost? A poděkuje vedení města a Pražané Pavlu Bémovi?

„Pro mě bylo prioritou v dobách, kdy jsem byl primátor Prahy, vybudovat moderní město a přehuštěnou dopravu poslat po zem. Tak, jak je tomu ve světových metropolích. Takové zdržení, diletantsví a prodražení celé stavby jsem ale nečekal“, sdělil magazínu VIP osobnosti.eu MUDr. Pavel Bém, který měl jako jediný odvahu takto náročnou stavbu jako primátor Prahy spustit.

Dnes je tento tunel nejdelší a nejmodernější stavbou v Evropě. A proč takové zdržení? „Protože Praha faktury neplatí. A z každé vystavené faktury platí Metrostav DPH, kterou musí odvádět státu. Jinými slovy: kdyby vystavil dodavatel všechny faktury za již prostavěnou část stavby, nejenom že by se za ně nedostal peníze, ale ještě by musel odvádět daň z přidané hodnoty. Dohromady se jedná o miliardy. To už může ohrozit i „cash flow“ tak velkého stavebního gigantu, jakým je Metrostav. Ale zpátky k „prodražení“. Jistě i za „Béma“ musely nutně vzniknout vícenáklady stavby. Například už kvůli propadům ve Stromovce, stavebně technologickým změnám, zdržení stavby a následnému „šturmování“, aby se časové ztráty dohnaly. Kdo za tyto vícenáklady může? Stavebník nebo investor? Tedy Metrostav nebo Praha? Kdo může za to, že garáž, kterou vám někdo staví, spadne? Ten, kdo ji staví, nebo ten, kdo si práci objednává? Myslím, že odpověď je triviální.“ vysvětluje dál Bém a pokračuje: Sedm lží primátora Hudečka. Které to podle Béma jsou?

Jedná se zřejmě na dlouhou dobu o poslední významnou stavbu, která byla financována hlavním městem a bude stejně jako Pražský okruh sloužit široké veřejnosti. Otevření Blanky sledují především obyvatelé, kteří bydlí v přilehlých oblastech a tunel Blanka budou využívat.

Magazín VIPosobnosti.eu se zeptal VIP osobností, které bydlí v blízkosti tunelu, co jim její provoz přinese.

V Praze 6 bydlí režisér Jiří Adamec

„Myslím, že tunel Blanka bude pro obyvatele Prahy 6 požehnáním!!! Už se těším na sobotu, až 2/3 aut projíždějící od západu Prahou zmizí pod zemí!!! Mimochodem, tunel Blanka už i na povrchu přinesl pro obyvatele Prahy 6 mnohá vylepšení, zejména komunikací. Myslím, že až opadne hysterie z cen, tak ho po další věky budou Pražané velebit!!! A doufám, že si Pražané v téhle souvislosti vzpomenou na primátora Pavla Béma a alespoň v duchu mu poděkují. Veřejně to jistě neudělá NIKDO, jsme přece v Česku…“ vyjádřil svůj názor režisér.

 V Praze 7 bydlí se svojí rodinou houslový virtuóz Pavel Šporcl

 „Jsem rád, že se konečně otevře tunel Blanka. Moc se na to těším, protože doprava v Holešovicíchh a především na Letné není v dobré kondici. A já veřím, že Blanka pomůže Holešovice a Dejvice uvolnit od všudy přítomného smogu z výfuku“, spoléhá na hladký provoz nejen v tunelu Blanka houslista.

Tunelem Blanka bude několikrát týdně projíždět také plastický chirurg Jan Měšťák

 „Pro mě je to velmi pozitivní událost, na tunel se už těším, neboť mi zkrátí cestu i čas mezi nemocnicí na Bulovce a Motolem, kam několikrát týdně dojíždím“, sdělil lékař Jan Měšťák.Otevření a zahájení provozu tunelového komplexu Blanka je velkou událostí, na kterou Pražané čekají několik desetiletí. Jak dobře bude sloužit řidičům nebo kolik ještě přinese nedořešených problémů ukáží během provozu následující měsíce. Zatím se ale podle magistrátu Prahy  předpokládají dopravní komplikace, neboť tunel není dosud napojen na vnitřní a vnější okruh Prahy.


Zdroj: VIPosobnosti.eu