Jaroslav Bašta: Evropě vládnou hlupáci a zbabělci

PRAHA | Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta pronesl pár ostrých slov k uprchlické krizi. Nepotěší především ty politiky, kteří hrají v Evropské unii prim. Nemilosrdně je zkritizoval především za nápad s povinnými kvótami na uprchlíky. Informují ParlamentniListy.cz.

Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta„Obávám se, že podobné plány vymýšlejí jedinci, kteří nemají dostatek znalostí o historii střední Evropy a českých zemí zejména. Ono těch hrozeb bylo za poslední dva roky příliš mnoho (občanská válka na Ukrajině, hrozící konflikt s Ruskem, řecká krize a nyní masová nelegální migrace),“ míní Bašta.

Kdy ve svém komentáři pokračuje slovy: „Ve všech případech předvedlo vedení EU jen svou neschopnost, aroganci a pohrdání hodnotami, na nichž byla původní myšlenka sjednocení Evropy postavena. Končí to podobně jako na konci II. světové války – hrozbou násilného přesídlování celých etnik. Přestože Evropa žádnou válku neprohrála. Jenom jí momentálně vládnou lidé hloupí a zbabělí.“A dále k evropské situaci dodal, že kvóty mají sloužit toliko k ovládnutí států střední Evropy, které jsou na rozdíl od Evropy západní homogenní a panuje v nich sociální smír na úrovni, o níž si na Západě mohou často nechat jen zdát. Právě to chtějí tvůrci kvót změnit. Ony kvóty přitom nejsou ničím jiným než pokusem o násilné usídlování.

A svůj komentář uzavřel slovy: „Tato snaha roztrhne Evropu, a to nikoli podle osy sever–jih, jak by se mohlo zdát ještě nedávno, ale podle železné opony.“

Reklama: