Včera v Moskvě Benjamin Netanjahu jednal s Vladimirem Vladimirovičem Putinem

MOSKVA | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera v Moskvě na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem vyslovil podezření, že Sýrie a Írán se pokoušejí otevřít druhou frontu v oblasti Golanských výšin, které sousedí s Izraelem. Informují HlavneSpravy.sk.

Vladimir Vladimirovič Putin a Benjamin Netanjahu | foto: beforeitsnews.com

Vladimir Vladimirovič Putin a Benjamin Netanjahu | foto: beforeitsnews.comIzrael se velké části Golanských výšin zmocnil během krátké války se Sýrií koncem 60. let. Ovšem co se týče postupu Ruska v Sýrii, tak se izraelský premiér vyslovil za koordinací svých kroků s Ruskou federací.

„Írán se s pomocí syrské armády snaží proti nám otevřít druhou frontu na Golanských výšinách,“ prohlásil Netanjahu podle agentury Interfax, ovšem své tvrzení nechal pouze v informativní rovině a důkazy nepředložil. Podle izraelského premiéra je třeba tento záměr zmařit a zabránit také dodávkám zbraní pro libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

Vladimir Vladimirovič prohlásil: „Chápu znepokojení Izraele, ovšem Sýrie není schopna výpadu proti Izraeli, protože má jiné starosti, než otevírat druhou frontu, neboť musí zachraňovat svůj vlastní stát a vládu.“ Toto tvrzení se oproti tvrzení izraelského představitele zdá rozumnější a pravděpodobnější.Agentura DPA uvedla, že Netanjahu měl v úmyslu nastolit na jednání s Putinem i téma ruských zbrojních dodávek do Sýrie, které vnímá i jako potenciální ohrožení hranic na severovýchodě Izraele. Ovšem syrská otázka je v Rusku celkem jasná a zaměřena na plnou podporu vlády Bašára al-Asada.

Podle Netanjahua se Izrael obává, že ruské zbraně by mohly skončit v rukou bojovníků hnutí Hizballáh a jiných militantních skupin, které vedou boj proti židovskému státu. Asi mají své zkušenosti se zbraněmi Američanů, kterých se zmocnili islamisté.


Reklama: