V Moskvě otevřeli největší evropskou mešitu

MOSKVA | Největších evropskou mešitu otevřeli včera po deseti letech stavebních prací v Moskvě, v hlavním městě Ruské federace, která islám považuje za legitimní náboženství.

Vladimir Vladimirovič Putin při otevírání Velké mešity v Moskvě | foto: TASS

Vladimir Vladimirovič Putin při otevírání Velké mešity v Moskvě | foto: TASSBudova bude na skoro dvaceti tisíci metrech čtverečních schopna pojmout okolo deseti tisíc věřících. Slavnostní otevření Velké mešity se konalo v předvečer svátku obětování íd al-Adhá, hlavní náboženské události muslimů, která je v Rusku známá jako Kurban Bajram.

Mašita měla být otevřena až za rok, ovšem vzhledem tomu, že mnoho ruských muslimů padlo za Velké vlastenecké války proti nacistickému Německu, tak se rozhodli jí otevřít v roce 70. výročí porážky Hitlera a vyhnání nacistů z Rusi.Na slavnostní akci se kromě prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina zúčastnili i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, palestinský lídr Mahmúd Abbás, kazašský prezident Nursultan Abišuly Nazarbajev, ruské Čečenské prezident Ramzan Akhmadovič Kadyrov, jako i prezident ruské Tatarské republiky Rustam Nurgalijevič Minnichanov, píše agentura TASS.

„Otevření moskevské Velké mešity je milníkem nejen pro hlavní město Ruska, ale i pro celý muslimský svět. Ať se impozantní pohled na tuto stavbu stane symbolem významné úlohy, kterou islám v dějinách Ruska vždy hrál,“ uvedl při dnešní příležitosti předseda Státní dumy Sergej Jevgenějevič Naryškin.

Každý šestý obyvatel Moskvy je muslim, ovšem ruští muslimové odmítají jakékoliv extrémismus, které šíří Spojené státy mezi muslimy, především sunnitskými.