Katalánsko chce být nezávislé nejen na Španělsku, ale také na EU. Euro tam jako měnu nechtějí

BARCELONA | V neděli se uskuteční v Katalánsku volby do regionálního parlamentu. Předseda katalánské vlády Artur Mas i Gavarró hrozí zastavením plateb dluhu, což by znamenalo i odmítnutí Evropské unie a společné evropské měny Euro.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímekJak dále informují HlavnéSprávy.sk, tak podle komentáře Reinera Wandlera španělská tisk vytváří dojem, že země žije ve stavu nouze: Arcibiskup Valencie prosí o modlitby za jednotu Španělska, guvernér centrální banky varuje omezením oběživa, podnikatelé se chystají setkat v Barceloně se zpravodajskou službou, a španělský premiér Mariano Rajoy nechává ve zkráceném řízení změnit pravomoc Ústavního soudu, který tímto regionální vládu může zbaven úřadu. Tudíž návrat do doby diktátora Franca.

V otázce nezávislosti tohoto nejbohatšího regionu „Společně pro Ano“ hlasují vedle vládnoucích konzervativních nacionalistů i Demokratická konvergence Katalánska (CDC), politici separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) a také mnohé známé osobnosti z řad občanské společnosti, kultury a sportu (i fotbalový klub FC Barcelona). Katalánského premiéra Artura Masa podporuje i radikální levice CUP. Protiváhu druhého tábora tvoří strany Partido Popular (PP), katalánská pobočka socialistické PSOE a anti-nacionalistická strana ciudadanos.


Reklama: