V Bolívii schválili zákon umožňující Moralesovi získat čtvrtý prezidentský mandát

SUCRE | Bolivijský parlament schválil v sobotu zákon, který umožní prezidentovi Evovi Moralesovi ucházet se o čtvrtý mandát, pokud voliči novou legislativu v národním referendu příští rok potvrdí. Informují HlavnéSprávy.sk.

Evo Morales | foto: ze-sveta.cz

Evo Morales | foto: ze-sveta.czPřes dvě třetiny poslanců parlamentu schválili na nočním zasedání novelu ústavy, která odstraňuje limity pro prezidentský mandát, informovala tisková agentura Reuters.

Prezident Morales je u moci od roku 2006 a nyní má přes 60-procentní podporu voličů. V New Yorku, kde je na Valném shromáždění OSN, řekl reportérům: „S radostí bych se vzdal funkce, ale stoupenci naléhají, abych v čele země zůstal.“Bolívie patří historicky k nejméně stabilním zemím Jižní Ameriky a za vlády Moralese, který je jejím prvním prezidentem z řad původního obyvatelstva, se těší relativní prosperitě a klidu. Její ekonomika vzrostla za ten čas na trojnásobek.

Současná ústava, schválená v roce 2009, zakazuje, aby někdo zastával úřad prezidenta déle než dvě funkční období po sobě.

Reklama: