Sergej Viktorovič Lavrov: Nikdy neopustíme národní identitu, nezávislou zahraniční a domácí politiku

MOSKVA | Během druhého vzdělávacího dne na fóru „Teritorium smyslů na Kljazma“ vystoupil ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov, který diskutoval s mladými lidmi o místě Ruska v historii a na současné mezinárodní scéně. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Sergej Viktorovič Lavrov

Sergej Viktorovič Lavrov


Sergej Viktorovič mluvil o otázkách migrace a exportu demokracie, dvojitých standardech v politice a situaci na Ukrajině. Setkání moderoval šéf Federální agentury pro záležitosti mládeže Sergej Pospelov.

„Je hezké dostat se do této atmosféry, která podněcuje myšlenky a hledání nápadů. Je skvělé, že tato tradice žije, že ji podporuje Rosmolodjož (občanská organizace ruské mládeže), administrativa prezidenta a ruská vláda. Tomu, co se nyní děje ve světě, je důležité porozumět a všechno pochopit. Prudce se mění věda, technologie, ekonomika, sociální sféra a mezinárodní záležitosti. Pochopení smyslu dění není méně důležité, než aktivní a poctivá práce na svém místě,“ uvedl ve svém projevu Sergej Viktorovič.
A ve svém projevu ruský ministr zahraničí pokračoval slovy: „Existují zde snahy Spojených států a jejich spojenců podněcovat otázky demokracie uvnitř jednotlivých zemí, ale současně odmítat samotnou diskusi o problémech demokracie v rovině mezinárodních vztahů. Pokusy o jednostranné řízení se množí. Našim postojem je neměnný názor na to, že žádná země by neměla vnucovat svou vůli jiným. Nikdy neopustíme národní identitu, nezávislou zahraniční a domácí politiku Ruské federace. Některým se to nebude líbit, ale jinak to být nemůže.“

Podle Sergeje Viktoroviče, je Rusko je vždy připraveno na dialog, pokud bude stavěn na principech rovnosti a vzájemné užitečnosti. Zdůraznil, že Rusko neuznává řeč síly a sankcí a možný je pouze dialog, pouze respektování zájmů partnera a snaha dosáhnout konsenzu. Mluvil o vzdělávání v zahraničí, které je stále populárnější.

„Je velká škoda, když moudří, dobří lidé odcházejí nenávratně. Pokud odejdou a později se vrátí a začnou využívat znalosti ve prospěch rozvoje země – toto mohu jen přivítat,“ zdůraznil.

REKLAMA
VN-560-II
Reklama: