Sídlo OSN by nemělo být ve Spojených státech, to míní ruský poslanec

MOSKVA | Mezi poslanci ruské Státní dumy se včera živě diskutovalo o návrhu poslance Igora Zotova přenést sídlo Organizace spojených národů (OSN) z New Yorku do některého z neutrálních států, například do Švýcarska. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Valné shromáždění OSN

Valné shromáždění OSN


Zotov podle ruské státní agentury TASS odeslal v neděli dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi s upozorněním, že americké úřady kvůli protiruským sankcím znemožňují smysluplnou práci ruských politiků. Proto by ve Spojených státech (SS) neměla sídlit taková obrovská mezinárodní organizace, jakou je OSN.

Administrativa SS tak rozhoduje, koho na jednání OSN vpustí a koho ne, což je v přímém rozporu s chartou OSN a vůbec smyslem této mezinárodní organizace. Ovšem pokud by Rusko tento návrh přijalo za svůj a projednalo jej v rámci ŠOS a BRICS, kdy by členské státy těchto organizací souhlasily, tak by se OSN stěhovalo celkem velkou rychlostí, jelikož zmíněné země představují více jak 50% světové populace.

Souhlas s umístěním OSN v New Yorku byla velká chyba

Zotov se odvolal na případ šéfky horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkovy, která minulý týden obdržela pouze omezené vstupní vízum do SS, kde se měla zapojit do jednání meziparlamentní unie v rámci OSN, ale toto vízum jí neumožnilo vstup na půdu OSN.

Podle Alexeje Puškova vlivného šéfa zahraničního výboru Státní dumy, je třeba Zotovův návrh důkladně prostudovat. Umístění sídla OSN do New Yorku v roce 1945 bylo podle puškové důsledkem chyb sovětské zahraniční politiky. Stalin totiž v tomto směru důvěřoval americkému prezidentovi Theodoru Rooseveltovi v charakteru aktivit OSN v té době.

REKLAMA
VN-560-II