Čtrnáct let jej mučili a věznili v koncentračním táboře SS na Guantánamu. Nikdy nebyl ani obviněn, pak jej propustili

WASHINGTON | Z koncentračního tábora SS Guantánamo na anektovaném území Spojenými státy (SS) na Kubě propustili dalšího vězně v rámci zdlouhavých plánů Washingtonu zavřít toto místo, kde bez obvinění, soudů mučili a věznili lidi po vzoru nacistického Německa.

Mučení lidí v koncentračním táboře SS na Guantánamu | foto: the-latest.com

Mučení lidí v koncentračním táboře SS na Guantánamu | foto: the-latest.com


O propuštění vlastně nevinného Júnise Abdulrahmana Šukkúrího, jelikož nikdy nebyl souzen, informovala včera agentura AP s odvoláním na Pentagon, píší HlavnéSprávy.sk.

Šukkúrí byl v rozporu s jakýmikoliv pravidly a mezinárodním právem, ale bez obvinění vězněn od května 2002. Čtrnáct let z lidského života je strašně moc. Ti co jsou zodpovědní za to, že na Guantánamu se za mřížemi z mladých lidí stali starci, bez vznesení obvinění, bez soudního rozhodnutí na vzetí do vazby, by sami měli být souzeni a odpykat si trest.

Šukkúrího obhájkyně Cori Criderová z lidskoprávní organizace Reprieve vyjádřila znepokojení nad skutečností, že muž nebyl propuštěn bezprostředně po tom, jak ho převezli do Maroka. „Není důvod, aby marocké úřady prodlužovaly jeho zadržení po tom, čím si prošel během 14 let,“ uvedla Criderová.

Reklama: