Izraelské noviny informují o přítomnosti čínské letadlové lodi v syrském Tartusu

JERUZALÉM – TARTUS | Podle izraelských novin Debkafile, které patří izraelské vojenské rozvědce, se má čínská letadlová loď Liaoning CV 16 nacházet v syrském přístavu Tartus. Informují HlavnéSprávy.sk.

Čínské námořnictvo | foto: ria.ru

Čínské námořnictvo | foto: ria.ruZpravodajský web rozvědky uvedl, že loď zakotvila v Sýrii právě v den, kdy Obama přivítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Bílém domě. „Právě 25. září čínská letadlová loď zakotvila v syrském přístavu Tartus a přidala se tak k ruskému raketovému křižníku Moskva, který se také přesunul do Středozemního moře,“ uvedl Debkalife.

Izraelské noviny dále informují: „Čínská loď proplula Suezským průplavem 22. září v doprovodu čínského raketového křižníku. Mělo se tak stát pouze jeden den po schůzce „Putin – Netanjahu“ v Moskvě.“ Pokud je tato informace izraelských novin Debkafile pravdivá, zcela to mění světovou geopolitickou situaci.Koalice Ruska a Číny jako hlavní lídr v boji proti terorismu?

Podle informací izraelských novin se mají čínské pozemní síly utábořit na delší pobyt v Sýrii. Podle téhož zdroje měla čínská letadlová loď připlout bez letadel, které mají dorazit po vlastní ose, nebo budou přepraveny obřími ruskými transportními letadly. „Má jít o letku letounů J-15, z nichž některé budou startovat z letadlové lodi a ostatní budou dislokované na ruských základnách v Letákii,“ uvedl izraelský web.

Slovenský web cituje ten izraelský, že Čína má dál do Sýrie převelet protiponorkové vrtulníky typu Z-18F a vrtulníky včasného varování Z-18j. Kromě toho měl Peking vyslat do Sýrie minimálně 1000 členů námořní pěchoty, kteří by se měli zapojit do konfliktu na straně Ruska a Íránu.


Spojené státy jako budoucí trpaslík na geopolitické scéně

A HlavnéSprávy.sk připomínají: Pokud se tyto informace potvrdí, tak je nad slunce jasné, že světové geopolitické mapy se budou radikálně překreslovat. Své postavení ztrácí Izrael a naopak získává Írán.

Podstatné jsou však změny, které se dotknou velmocí. Je zcela jasné, že Spojené státy tímto ztrácejí postavení světového hegemona a čeká je pravděpodobně dlouhý, pomalý ústup ze svých pozici, nejprve na Blízkém východě, později i v ostatních regionech, hlavně v Jihovýchodní Asii.

Reklama: