Raúl Castro v OSN: Za migrační krizi může Evropská unie; Po SS chce odškodnění a Guantánamo

NEW YORK | Migranti jsou podle Castra přímým důsledkem destabilizace na Blízkém východě a v severní Africe ze strany NATO a jiných států, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Raúl Castro na půdě OSN

Raúl Castro na půdě OSNKubánský prezident Raúl Castro připsal Evropské unii odpovědnost za migrační krizi na Blízkém východě a v Africe. „Evropská unie musí okamžitě a zcela převzít odpovědnost za krizi, kterou sama vyvolala“ řekl Castro v pondělí před Valným shromážděním OSN v New Yorku.Spojené státy musí skončit s okupací Guantanáma a odškodnit nás

Castro podle agentury DPA také uvedl, že vztahy Kuby se Spojenými státy (SS) se sice pomalu normalizují, ale třeba ještě splnit několik podmínek. Jednou z nich je zrušení amerických obchodních sankcí vůči jeho zemi. Castro také požadoval, aby SS Kubu za sankce odškodnily.

Další podmínkou je vrácení americké námořní základny Guantánamo Kubě. Ta se nachází na území, které Kuba pronajala Spojeným státům v roce 1903. Nyní je pronájem neplatný a jedná se okupované území, které náleží Kubě. Momentálně se částečně používá jako koncentrační tábor pro osoby podezřelé z terorismu, které SS zadrželi mimo své území.