Vladimir Vladimirovič Putin a Obama se v otázce Sýrie neshodli

WASHINGTON | Jednou z nosných témat prvního setkání obou hlav států od června 2013 byl konflikt v Sýrii. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Vladimir Vladimirovič Putin se směje Obamovi

Vladimir Vladimirovič Putin se směje ObamoviVladimir Vladimirovič nevyloučil účast Ruska na náletech na postavení tzv. Islámského státu (IS). „Ty však musejí být v plném souladu s mezinárodním právem,“ uvedl, což pro Rusko na rozdíl od Američanů nebude problém, jelikož je spojenec tamního legitimního prezidenta Bašára al-Asada. Naopak Američané a jejich koalice v Sýrii páchají mezinárodní terorismus.

Za velmi užitečné a upřímné označil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin pondělní setkání s americkým vůdcem Barackem Husseinem Obamou mezi čtyřmi očima, které trvalo asi 90 namísto původně plánovaných 55 minut a uskutečnilo se v New Yorku po vystoupeních obou politiků v rozpravě 70. Valného shromáždění OSN.„Zdá se mi, že američtí partneři zcela jasně vyjádřili svůj postoj v řadě otázek včetně vyřešení situace na Ukrajině a syrské otázky a obecně blízkovýchodní. Máme, kupodivu, mnoho společných bodů a názorů,“ citovala Vladimira Vladimiroviče agentura TASS. „Ale jsou tu i rozdíly,“ řekl ruský prezident a dodal, že tyto rozdíly jsou však dobře známé.

Největší spor panuje a Američané a ani Severoatlantická aliance nechtějí přistoupit na jedinou podmínku Ruska, že osud prezidenta Bašára al-Asada má být vyřešen po skončení války a demokraticky formou svobodných voleb. Západ jej chce násilím sesadit a to je vlastně i důvod války v Sýrii, která je vyprovokována západem.Na jednom se ovšem své protějšky v prezidentských funkcích dohodly: Ruský prezident dále řekl: „S Obamou jsme se dohodli na pokračování jednání o lepší koordinaci akcí armád Ruska a Spojených států, aby se zabránilo náhodným incidentům v terénu.“