Česká republika chce zavést brutální cenzuru internetu; Bude to horší jak v Číně?

PRAHA | Návrh zákona, který vypracovalo ministerstvo financí Andreje Babiše a pohodlně prošel vládou je nyní v Parlamentu a předpokládá se, že pod tlakem vše možných aktivistů na omezování svobod jednotlivce a zavádění diktatury bude přijata v Evropě nejbrutálnější cenzura internetu. Možná ještě tvrdší jak v Číně či KLDR.

vůdce omezeného babišpóvlu - Andy s dlouho kšandou řečený neBureš

vůdce omezeného babišpóvlu – Andy s dlouho kšandou řečený neBurešProti návrhu zákona o hazardních hrách, kterým se aktuálně zabývá parlament, ostře protestuje Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Podle argumentů tohoto sdružení případné schválení vládního návrhu povede k zásadnímu ohrožení svobody internetu. Informuje TASR na webu Teraz.sk.

Dává totiž ministerstvu financí neomezenou pravomoc zablokovat přístup k jakékoliv internetové stránce, na které bude podle názoru úředníků provozována nepovolená internetová hra. Takže stačí domněnka, že tam hra je a zablokují cokoliv.

Úředník rozhodne a přikáže, to je jako v brutální totalitě

V případě schválení se SPIR plánuje obrátit na soud. Součástí resortem předloženého a vládou schváleného zákona o hazardních hrách je blokační paragraf 82, který říká, že provozovatel internetu bude muset vypnout stránku, kterou úředníci ministerstva umístí na seznam nepovolených internetových her.

„SPIR plně podporuje úsilí o účinnou regulaci sektoru loterií a hazardních her. Považujeme však za nepřípustné zavádět pro tento účel neadekvátní a podle našeho názoru i neústavní prostředky, které budou představovat bezprecedentní zásah do svobody internetu, navíc na základě obyčejného rozhodnutí orgánů státní správy,“ uvedl předseda SPIR Ján Simkanič.Skrytá cenzura jakéhokoliv obsahu jen lusknutím prstu dementního úředníka

Hlavní problém vidí Simkanič v tom, že ministerstvo, vedené šéfem ANO Andrejem Babišem, ustanovením paragrafu 82 návrhu zákona získá neomezenou moc zablokovat přístup k jakékoliv internetové stránce. „Ministerstvo si tímto uzurpuje právo cenzurovat internetový obsah a likvidačním způsobem zakročit proti jakémukoliv internetovému subjektu – výklad toho, co je nepovolenou hrou má totiž opět podléhat pouze ministerstvu bez jakékoli kontroly, “ varoval Simkanič.

Případné soudní přezkumy a soudní verdikt již v mnoha případech nezmění nic na skutečnosti, že dlouhodobě zablokovaný web mezitím zkrachuje. Simkanič zdůraznil, že v případě schválení návrhu je SPIR připraveno bránit svobodu internetu i před Ústavním soudem.


Babiš tlačí zákon, který porušuje Ústavu

Už při prvních zmínkách o novém zákoně poskytovatelé internetu a političtí oponenti mluvili o tom, že jde o protiústavní snahu ministerstva stát se nejvyšším cenzorem internetu v Česku.

„Ten zákon udělá z ministerstva financí velkého bratra, protože aby mohl uplatňovat blokační paragraf, bude muset vidět do našich počítačů,“ řekl Právu poslanec TOP 09 Jan Farský.

Sdružení pro internetový rozvoj sdružuje široké spektrum významných subjektů internetové ekonomiky od poskytovatelů obsahu až po telekomunikační společnosti. Mezi jeho členy patří například Seznam.cz, Microsoft, Vodafone, T-Mobile či Česká tisková kancelář (ČTK).

Reklama: