Včera zemřel legendární herec Lubomír Lipský

PRAHA | Ve věku 92 let zemřel včera herec Lubomír Lipský. Odehrál stovky rolí, do povědomí diváků se zapsal například jako děda Potůček v seriálu Tři chlapi v chalupě. Účinkoval v mnoha filmových komediích.

Lubomír Lipský | foto: hlavnespravy.sk

Lubomír Lipský | foto: hlavnespravy.skS bratrem Oldřichem, pozdějším významným režisérem, založili v Pelhřimově Dramatické studio mladých, kde v roce 1935 v Strakonický dudák stál Lubomír poprvé na jevišti, informují slovenské HlavnéSprávy.sk.

V roce 1945 byl jedním ze zakladatelů Divadla satiry. Od 50. let byl členem souboru Městských divadel pražských, v roce 1996 začal hrát v Divadle ABC, občas účinkoval i v divadle Na Jezerce.Lubomír Lipský studoval divadelní vědu a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od dětství se zajímal i o hudbu, hrál na klavír, saxofon a hrál v jazzovém orchestru.

Před kamerou stál poprvé v roce 1946, kdy si spolu s bratrem zahráli ve válečném filmu V horách duní. Od těch dob ztvárnil množství postav ve filmech, v pohádkách a televizních seriálech.Lubomír Lipský byl legendou českého divadelnictví, vytvořil desítky hlavních postav ve výborných představeních. V roce 1997 získal cenu Thálie za roli Billyho Kipp v muzikálu Sny z Nového Yorku, v roce 2006 mu udělili druhou cenu Thálie za celoživotní herecké mistrovství.