Prezident Lukašenko nechce v zemi ruskou leteckou základnu

MINSK | Bělorusko nechce mít na svém území ruskou vojenskou leteckou základnu, řekl dnes prezident Alexandr Grigorjevič Lukašenko. Dodal, že neví nic o plánech zřídit ruskou leteckou základnu v Bělorusku, a dodal, že jeho země ji nepotřebuje, informovala běloruská tisková agentura Belta.

Alexandr Grigorjevič Lukašenko

Alexandr Grigorjevič LukašenkoJak dále informuje slovenský konzervativní deník, tak obě země udržují těsné politické, hospodářské i vojenské vztahy a Bělorusko je závislé na ruské energii a další pomoci.

„Překvapilo mě to a, do jisté míry, naštvalo a podráždilo,“ citovala Alexandra Grigorjeviče tisková agentura AP. Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin dal v září své vládě pokyn, aby podepsala dohodu o ruské vojenské základně v Bělorusku.Ruská armáda už má v Bělorusku radar včasného varování a komunikační zařízení vojenského námořnictva, ale zřízení letecké základny by znamenalo výrazně větší vojenskou přítomnost.

„Možná se obávají, že chceme jít k Západu, a proto zmínili tuto záležitost, aby si Západ začal klást otázky a měl pochybnosti, jestli opravdu stojíme o normalizaci vztahů,“ citovala Alexandra Grigorjeviče agentura AP.