Mají v hlavě piliny, řekl Vladimir Vladimirovič na adresu Američanů a jejich akcí v Sýrii

MOSKVA | Aby bylo jasno, na tom co Washington v Sýrii dělal a v současnosti dělá, je spousta absurdnosti. Je tu např. podpora pro Recepa Tayyip Erdogana v Turecku, který Islámský stát zneužil jako záminky, aby vedl válku proti svému vlastnímu lidu. Informuje EUportal.cz s odkazem na článek nwoo.org.

Vladimir Vladimirovič Putin se směje Obamovi

Vladimir Vladimirovič Putin se směje ObamoviByly tu různé snahy o vyzbrojování a výcvik přehršle všelikých protirežimních skupin rebelů (pokaždé s tím nejtrapnějším výsledkem všech dob). A zrovna včera jsme se dověděli, že nejlepší nápad, na který přišli v Pentagonu, bylo teď doslova shození z letadel „50 tun“ munice na paletách doprostřed pouště v naději, že ti „správní“ lidé, si to tam seberou.

Samozřejmě, že když přijde v Sýrii na absurdní výstupy, je těžké nevypíchnout fakt, že v jisté míře se nemusíte uchylovat ani k úplné konspirační teorii, abyste nepřestali věřit – že ani Západ nebo spíš Katar se Saúdskou Arábií neposkytují IS nějaký druh pomoci, která proto mohla prodělat tu metamorfózu na bandu pouštních banditů v teniskách mávajících černou vlajkou a tasících meče ďábelsky prahnoucích po zřízení středověkého kalifátu.

Když jsme si všechno tohle řekli, tak ale situace v posledním měsíci dostala ještě surrealističtější obrat poté, co Rusové vpadli do Latakie a začali bombardovat protirežimní cíle, byl Washington nějak nucen tvrdit, že úsilí Moskvy jaksi poškodí válku s terorismem.Aby bylo jasno, US k tomu ve skutečnosti neměly moc co říci. Konec konců, prostě odejít a říci: „No, my ve skutečnosti potřebujeme ISIS udržet v chodu a máme daleko radši je, než Putina a Assada, takže ne, my Rusům s bojem proti terorismu nepomůžeme.“ Jediným možným překroucením, kterým se vyhnuli tomu, aby celá ta šaráda praskla, bylo tvrzení, že Kreml nějak teroristům pomáhá tím, že je zabíjí (a ne zcela tím správným způsobem, aby se dostali k plné sadě těch 72 panen).

A teď, jak jsme už před tím řekli, je tu Putin (spolu s Íránem), aby zaštítil Assada. O tom není vůbec sporu a Moskva se vůbec neostýchala to říkat. Ale na konci dne, když zkoušíte smést nepřátele svého přítele a někteří z těch nepřátel jsou teroristé, tak potom vedete válku s terorem už z podstaty a to není pro teroristy z definice dobré. Tím, že to US popírají, tak v podstatě zkouší vyvrátit tautologii, což není moc chytré, a my se ani nemusíme moc snažit, abychom popsali, jak je to směšné.

Naštěstí Vladimir Putin se neuchyluje k ničemu mimo barvitých popisků.

Tady je Bloomberg s trochou zábavných výňatků z proslovu, který pronesl v úterý k výroční konferenci organizované VTB Capital v Moskvě.

Někteří z mezinárodních partnerů Ruska mají „v hlavě piliny“, protože jasně nechápou, že v Sýrii to je vojenská kampaň, která má napomoci v boji s terorismem, řekl president Vladimir Putin.

Rusko US a Evropskou unii dopředu upozornilo, že má v úmyslu „bez nějakých ohledů“ začít nálety proti Islamistickému státu a dalším milicím v Sýrii, řekl Putin v úterý na výroční konferenci organizované v Moskvě VTB Capital. Tím Rusko předvedlo svou připravenost v Sýrii spolupracovat, přičemž nikdo nikdy úřady v Moskvě před jejich operací nevaroval, řekl.

Putinovy barvité fráze, v nichž normálně někoho popisuje jako zmateného, když charakterizuje vztahy s US a jejich spojenci v Sýrii, přichází uprostřed značného napětí kvůli ruské bombardovací kampani a úderům křižujícími střelami, které začaly 30. září. EU v pondělí požadovala, aby Rusko zastavilo útoky na umírněné skupiny oponující syrskému presidentovi Bashar al-Assadovi. US ministr zahraničí Ashton Carter Rusko varoval, že tyto akce „přinesou důsledky“ a že bombardování tu čtyřletou Syrskou občanskou válku „pouze více rozdmýchá.“Rusku se „nedostalo žádné odpovědi“, když své mezinárodní partnery žádalo, aby mu poskytly informace o teroristických cílech v Sýrii, nebo přinejmenším sdělení, kde by ta letadla měla bombardovat, řekl Putin: „To není žert, z tohoto si žádné nedělám,“ řekl.

A mezi tím US trvají na tvrzeních, jako je toto (jen před pár hodinami): EARNEST: NĚKTERÉ RUSKÉ ÚTOKY V SÝRII POMÁHAJÍ ISLAMISTICKÉMU STÁTU

Předložme nějaký logičtější argument. Konkrétně, že když někdo shodí 50 tun munice z oblohy na nejnebezpečnější místo na zemi, tak neexistuje žádný způsob, jak s jistotou vědět, kde to nakonec skončí:

US shozy zbraní a munice určené pro Svobodnou syrskou armádu, která bojuje proti Assadovu režimu, by mohly místo toho skončit v rukou Islamistického státu, řekl Putin.

Ano, mohly by „skončit v rukou Islamistického státu“, o čemž jsme si jisti, že na to Washington ani nepomyslel. No… počkejte…


Zdroj.